• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 532 Görüntülenme

Mantarın faydaları ve besin değerleri

Mantarın faydaları ve besin değerleri

Mantarın faydaları ve besin değerleri

Özellikle nemli bölgelerde yetişen mantar, yüksek besin değerine sahip olması ve leziz tadından ötürü sofralarda çeşitli şekillerde tüketilir. Protein ve demir açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan bu doğal gıda ürünü ayrıca; A, B, D, P ve K vitaminleri ile çinko, selenyum, kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır minerallerini içerir. Mantarın eksikliği söz konusu olduğunda çeşitli kanser türleri, kalp rahatsızlıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve depresyon gibi hastalıkların oluşma riskinde artış gözlenebilir. Bu yüzden mantar tüketimine önem verilmelidir. Mantarlar, diğer bitki türlerinin aksine kendi besinlerini kendileri üretemezler; dışarıdan beslenen ayrıştırıcılardır. Mantar, D vitamini içeren az sayıdaki bitki kaynaklı besinler arasındadır. Günümüzde lovastatin bileşenini içeren ilaçlar da üretilmektedir. Kolesterol kontrolüne doğal bir çözüm sunan mantardaki bu bileşen, diğer mantar türlerinde de bulunmasına rağmen en fazla kavak mantarında mevcuttur.

Mantarın faydaları ve besin değerleri nelerdir?

Mantarın faydaları ve besin değerleriMantarın bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile ilgili çalışmalar henüz laboratuvar aşamasında olsa da insan sağlığı için umut vadediyor. Sürmekte olan çalışmalardan alınan verilere göre düzenli olarak mantar tüketen bir kişinin enfeksiyon riski azalıyor ve mevcut enfeksiyona karşı vücut direnç kazanıyor. İçerdiği polisakkaritler ve D vitamini bakımından da zengin olması, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisini artıran bir diğer faktör.

İçerisinde bulunan beta glukan ve konjuge linoleik asit gibi çeşitli polisakkaritler ile mantarın, özellikle meme ve prostat kanserini önlemede faydasının olduğuna dair bilimsel sonuçlar bulunmaktadır. Kanseri önlemede takviye görevi üstlenen bu bileşenler daha çok reishi, maitake ve shiitake mantarında bulunuyor; zaten mantarın kanseri önleyici etkisi üzerine yapılan araştırmalar da bu mantar türleri ile gerçekleştirilmiş.

 

Mantarın faydaları ve besin değerleriKolesterolü düşüren, antioksidan bakımından zengin ve iltihap oluşumunu önlemesi ile mantar, kalp ve damar rahatsızlıkları için de büyük faydalar sağlar. B2, B3 ve B5 vitaminleri bakımından oldukça zengin bir gıda olan mantar, bu vitaminlerin eksikliğinde yaşanan damar sertliği rahatsızlığının da önüne geçer.

Doğada gördüğünüz mantar çeşitlerine, tükettiğiniz bir türe benzeme ihtimalinden dolayı dikkatli olunmalıdır. Çünkü mantar zehirlenmeleri çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar