• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 814 Görüntülenme

Meme kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Yaş, meme kanseri açısından güçlü bir risk faktörüdür. Oranlar genellikle 40 yaş altı kadınlarda düşüktür, 40 yaşından sonra artmaya başlar, 70 yaş ve üzerinde en üst seviyeye çıkar. Meme kanseri için ortalama yaş 62 olarak saptanmuştır. Ailede meme ya da yumurtalık kanseri öyküsü, riskinizi artırır, özellikle akrabanıza kanser teşhisi erken bir yaşta konulduysa  ya da birden fazla akrabanızda varsa.

Halen kanser yatkınığı genleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için çok araştırma yapılıyor. Genlerdeki bazı mutasyonlar, meme ve yumurtalık kanserlerinin  yüksek oranda görüldüğü ailelerde ve etnik gruplarda daha sık görülüyor. Öte yandan tüm meme kanserlerinin sadece yüzde 5 ila 10\’una katılımla geçen bazı genlerdeki jtasyonların neden olduğu tahmin ediliyor. Çoğu meme kanseri, ailesinde hastalık öyküsü olmayan kadınlarda meydana geliyor. Birden fazla meme kanseri öyküsü olan ailelerde vakaların ancak yaklaşık yarısı kalıtımsal genetik mutasyonlarla bağlantılı. Irk da bir başka faktör. Beyaz kadınların meme kanserine yakalanması siyahi ve Asyalı kadınlara göre daha olası.

Meme biyopsisinde görülen atipik hiperplazi olarak bilinen  hücre dokusunda değişiklik meme kanseri riskini artırır, mamografide tesbit edilen memede yoğunluk da. Boy da bir faktördür. Uzun boylu kadınların  meme kanserine yakalanma olasılığı kısa kadınlara göre daha yüksektir. Bilimciler bunun nedeni konusunda emin değil. Bir neden uzun insanların çocuklukları döneminde daha hızlı büyümeleri olabilir. Daha hızlı büyüme hücrelerin ortalamanın üzerinde çoğalması demektir ve bunun anlamı DNA kopyalanmasında zararlı hataların ortaya çıkma potansiyelinin artmasıdır.

Meme kanserine ilişkin pek çok risk faktörü en azından kısmen dişilik hormonları üzerindeki etkileri yoluyla faaliyet gösteriyor gibi görünüyor. Üremeyle ilgili birçok faktör meme kanseriyle ilişkilidir. Adet görmeye ne kadar genç yaşta başladıysanız ve menopoza ne kadar geç girerseniz , meme kanseri riskiniz o kadar artar; bunun nedeni muhtemelen yüksek seviyede östrojene maruz kaldığınız yılların fazla olmasıdır. 35 yaşndan önce çocuk sahibi olmak ve en az bir yıl emzirmek (tüm çocuklarda toplam olarak) menopozdan sonra meme kanserine yakalanma riskinzin azalmasıyla ilişkilidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar