• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 899 Görüntülenme

Meme kanseri nasıl gelişir?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser; kadınlarda görülen her üç kanserden biri meme kanseridir. Akciğer kanseri hariç diğer tüm kanser türlerinden daha fazla kadını öldürmesine rağmen, iyi haber erken teşhis ya da daha etkili tedaviler sayesinde meme kanserinden ölen kadınların sayısının son onyıllarda giderek azaldığıdır. Meme kanseri erken safhalarında genellikle sessizdir -doktora gitmeye neden olacak bariz uyarıcı işaretler vermez. Ancak geçmiş yıllarda gözden kaçırılabilen erken safhadaki kanserler artık mamografi sayesinde saptanabilmektedir. Göğüsteki tümörler genellikle yavaş büyür; bu nedenle bir yumru gibi hissedilecek düzeyde büyüyene kadar, büyümeye başlaması üzerinden 0n yıl geçmiş olabilir.

Hormon tedavisi ve meme kanseri arasındaki ilişkiye bakmadan önce göğsün anatomisini ve meme kanserinin nasıl geliştiğini temel olarak anlamak yararlıdır.Göğsün işlevsel mimarisisüt üreten lobüler ve kadın emzirirken memesinin ucuna sütü taşıyan kanallar olan duktuslardan oluşur. Göğüs aynı zamanda yağ dokusu, sinirler, kan ve lenfatik damarlar ve her şeyi yerli yerinde tutmaya yardımcı olan bağ dokusunu da içerir.

Meme kanseri süt duktuslarının ya da lobillerin yüzeyinde çok fazla hücre oluştuğunda başlar. Fazla hücreler mikroskop altında normal gözüküyorsa, bu aşırı büyümeye basit hiperplazi; tuhaf görünüyorsa atipik hiperplazi denir. (Hyper- ön eki \’\’aşırı\’\’ anlamına ve -plazi son eki \’\’büyüme\’\’ anlamına gelir.) Göğüste hiperplazi meme kanseri riskinin yüksek olduğunu gösterir, ama kendi başına kanser değildir. Vakaların yaklaşık yüzde 30\’unda, sonunda hücrelerin yağındaki yağ dokuyu işgal etme, kan damarlarına ve lenfatik damarlara girme  ve karaciğer, akciğer ve kemikler gibi bedenin diğer yerlerine gitme kabiliyetini kazandığı invasif meem kanseri meydana gelir.

Hücre büyümesini ve bölünmesini düzenleyen mekanizma büyük oranda  genlerimiz tarafından kontrol edilir. Eğer genler bir şekilde hasar görürse -hasar görmek derken geni oluşturan DNA molekülünde zararlı mutasyonlar meydana gelebileceği kastedilir- kanser gelişir. Hasar görmüş genleri ebeveynimizden alabiliriz ya da doğduktan sonra çevresel faktörler (örneğin radyasyona ya da sigara dumanı gibi mutasyona neden olan kimyasallara maruz kalmak) genlerimize zarar verebilir.
Mutasyonlar hücre bölünmesi öncesinde hücre DNA\’sını çoğaltırken yapılan hataların sonucunda da meydana gelebilir. Bir hücre bölündüğünde, yaratılan yeni hücrelere geçirilmek üzere DNA\’sının kopyası yapmak zorundadır. Ayrıntılı genetik materyalin kopyasını mükemmel şekilde yapmak karmaşık bir iştir. Bir hücre ne kadar çok bölünürse, taşıdığı genlerin o kadar çok kopyalanması gerekir ve hata yani, zararlı mutasyonların ortaya çıkarılmasına olanak veren hatalar yapılma olasılığı o kadar artar. Ayrıca yaşımız ilerledikçe tüm kopyalama süreci hatalara daha açık hale gelir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar