• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 787 Görüntülenme

Menopoz döneminde hormon tedavisi

Menopoz döneminde orta şiddetli ya da şiddetli sıcak basmaları ve gece terlemelerinde en etkili tedavi östrojen tedavisidir. Histerektomi geçirmediyseniz tek başına başına östrojen kullanımıyla ilişkilendirilen endometrium (rahim) kanseri riskini azaltmak için progesteron almanız da gerekir yani ya progesteron ya da sentetik progesteron olan progestojen.

Aralarında onlarca rastlantısal seçime dayalı klinik deneyin de bulunduğu araştırmalar, sürekli olarak progesteronla ya da progesteron olmadan alınan destek şeklindeki östrojenin sıcak basmalarının ve gece terlemelerinin sıklığı ve şiddetini kullanan kadınlarda genellikle yüzde 80 ya da daha büyük bir oranda geçirdiğini ve sıklıkla da bu semptomları tamamen geçirdiğini gösterdi. Ağızdan alınan (oral) östrojen preparatlarıyla cilt bantlarından (transdermal östrojenler) alınanlar semptomları  geçirmede eşit derecede  etkilidir. Aşağı yukarı son beş yıl içinde yapılan klinik denemeler olağan olarak verilen dozlarla kıyasla daha düşük  dozlarda oral ya da transdermal östrojen kullanımıyla pek çok kadında sıcak basmaları ve gece terlemelerinin büyük oranda geçtiğini gösteriyor.

Sıcak basmaları ve gece terlemelerini azaltmanın yanı sıra oral ve transdermal östrojenler vajinal kuruluğun tedavisinde de son derece etkilidir. Öte yandan sadece vajinal kuruluk şikayetiniz varsa  ve sıcak basmaları veya gece terlemeleri sizi rahatsız etmiyorsa oral ya da transdermal yerine vajinal östrojen tercih etmelisiniz -yani doğrudan vajinaya uygulanan östrojen preparatlarını. Vajinal östrojenler özel olarak vajinal kuruluğun tedavisi için geliştirilmiştir ve sıcak basmaları ve gece terlemeleri konusunda etkili değildir.

Pek çok doktorun, bir kadının gerçekten de menopozda olduğu kesinleşmeden  – yani son adetinden sonra son iki ay geçmeden ya da alternatif olarak en az altı ay geçmeden ve FSH seviyesi 30 IU/L\’nin üzerine çıkmadan – menopozdan sonra kullanılmak üzere geliştirilen bir hormon tedavisi vermeyeceğini bilmelisiniz. Neden? Hala adet gören kadınlarda menopoz östrojeni hormon seviyelerindeki dalgalanmaları çok artırabilir ve ağır kanamaları  daha da kötüleştirebilir. Ayrıca bunlar gebelikten koruma sağlamazlar ve bazı kadınlar menopoza girmeden kısa bir süre önce hamile kalabilir.

Dr. Joanne. Manson-Shari\’s. Bassuk

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar