• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 757 Görüntülenme

Merkezi sınav takvimi belli oldu

MEB, Merkezi Sınav Takvimi Açıklandı. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı 2013-2014 Merkezi sınav tarihleri belli oldu. 1. dönem merkez sistem ortak sınavının 2013\’de Kasım ayının son haftasında, 2. dönemin de 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılmasını planladı.

Bakanlık ,ortaöğretime geçişte uygulanacak yeni sistemde, 1.nci dönem merkezi sistem ortak sınavının 2013 yılı Kasım ayının son haftasında, 2.ci dönem merkezi sistem ortak sınavının ise 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılmasını planlıyor. Ortaokulların 8.nci sınıflarında 2013-2014 eğitim öğretim yılında  matematik, Türkçe, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dille din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde; bir dönemde 2 sınav yapılan derslerin ilk sınavı, bir dönemde 3 sınav yapılan derslerin ise ikinci sınavı merkezi sistem ortak sınav şeklinde uygulanacak.

Konuya dair MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip imzası ile illere gönderilen yazıda, merkezi sistem ortak sınavının çalısma takvimi belirlendi. Buna göre; 2013-2014 eğitim öğretim yılında birinci dönem merkezi sistem ortak sınavın 2013 yılı Kasım ayının son haftasında, ikinci dönem merkezi sistem ortak sınavın ise 2014 yılı Nisan ayının son haftasında yapılması planlandı. Bakanlık, merkezi sistem ortak sınavların yapılacağı tarihe kadar öğretim programlanın işlenişinde ülke genelinde birlik sağlamak amacı ile 2013-2014 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere, çalışma takvimine göre konu-kazanımları belirledi. Birinci dönemde yapılacak olan merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından \’Birinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav\’ın yapılacağı tarihe kadar olan konu/kazanımlarla sınırlı olacaktır.
İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından\’İkinci Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınav\’ın yapılacağı tarihe kadar işlenecek olan tüm konu ve kazanımları kapsayacak.

Sınavların yapılış tarihi itibariyle de çalısma takviminde belirtildiği şekilde konu ve kazanımların süresi içinde işlenmesi ve bu bağlamda öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacak. Merkezi sistem ortak sınavlarının dışında öğretmenlerin yapacakları diğer sınavlar belirleyecekleri bir tarihte de yapabilecektir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar