• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 933 Görüntülenme

Mermerden bir aşkın hikayesi

Tac Mahal, insan eliyle yapılmış en ünlü yapılardan biridir. Bu muhteşem saray, Hindistan\’ın Agra kentindeki Yamuna nehrinin kıyısına görkemle kurulmuştur. 1633 ile 1653 yılları arasında inşa edilen Tac Mahal\’ e \’\’mermerden aşk mektubu\’\’ denilmektedir; çünkü burayı, karısına olan aşkını ölümsüzleştirmek isteyen bir prens yaptırmıştır.
Binanın yapımında ve dekorasyonunda Hindistan\’ın dört bir yanından gelen işinin ehli ustalar çalışmıştır. Tac Mahal, incelikli oymalar, kakmalar ve kaligrafik eserlerle donanmıştır. Bu nedenle de yapımı 20 yıl gibi çok uzun bir zaman almıştır.

Tamamı beyaz mermerden inşa edilen Tac Mahal, tek bir binadan oluşmuyor. Burası aslında bir cami, bir misafir köşkü, kocaman bahçeler ve merkezinde gösterişli bir havuz bulunan devasa bir kompleks. Ana binanın, çok uzaklardan bile görünen  üç muhteşem kubbesi var. Tac Mahal, nehir kenarında 42 dönümlük kocaman bir arazi üzerinde muhteşem güzelliğiyle uzanıyor.

Tac Mahal\’i tamamlamak için  20 binden fazla işçi tam 20 sene boyunca çalıştı! Tac Mahal, Dünyanın Yedi Harikası\’ndan biri olarak kabul ediliyor ve UNESCO\’nun  Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bu muhteşem yapıyı her yıl iki milyon turist ziyaret ediyor. İşte bu müthiş! Binanın mermelerinin taşımasında 1000\’den fazla fil kullanılmış.
Büyüklüğüne ve karmaşık tasarımına rağman Tac Mahal tamamen simetrik olarak inşa edilmiş. Bu da 17. yüzyıl mimarisi açısından müthiş bir başarı!

Yapının güzelliği Agra\’ ya uğrayanları büyülemeye yetiyor, ancak inşasında kullanılan beyaz mermer sayesinde  Tac Mahal\’in gökteki ışığa göre renk de değiştirdiği söyleniyor! Ay ışığında ışıl ışıl parlayan bir saray, gerçekten rüya gibi!

Taç Mahal\’in inşasının toplamda 32 milyon Rupi\’ ye mal olduğı sanılıyor, bu da bizim paramızda yaklaşık iki milyon lira ediyor. Bu kadar görkemli bir saray için inanılmaz derecede az bir maliyet! Taj Mahal yalnızca muhteşem güzellikteki binalardan oluşmuyordu, aynı zamanda buraya pek çok  değerli taş da yerleştirilmişti. Ancak bu taşlar yağmalandığı için günümüzde ancak yerleştirildikleri yerleri görmek mümkün, üzücü..

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar