• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 853 Görüntülenme

Mevsim geçisinde cilt bakımı

Mevsim geçişinde cilt bakımı nasıl yapılır? Vücudumuzda bulunan en büyük organlardan biri olan cildimizin, bahar aylarında daha özenli bir bakıma ihtiyacı var. Mevsimsel değişiklikler ile birlikte kötü hava şartları, stres, düzensiz beslenme, çevresel faktörler,sigara, kafeinli içecekler ve gereken miktarda su içmemek, cilt bariyerini yıpratmaktadır. Nemsizlik,hassasiyet ve kuruluk gibi etkenler de cildi olumsuz etkiliyor.

Cildimiz en büyük organımızdır. Üst düzeydeki ölü hücreleri atıp kendini yenileyebilen canlı bir dokudur. 20 ila 25 yaş arasında kendini düzenli olarak 3-4 haftada bir yenilerken, bu süreç yaşam şartları ve yaşa bağlı olarak yavaşlar.Giderek altı haftaya kadar da uzayabilir. Ölü yüzey hücrelerinin ana bileşeni olan keratin adındaki protein, cildimizin su geçirmez ve dayanıklı olmasını sağlıyor.

Peki, Hücreler Nasıl Yenilenir?

Cilt için çok önemli olan yenilenme, hücre onarımı ve çoğalması, en yoğun olarak gece 23.00 ile 04.00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Bu saat diliminde hücrelerimiz kendini en yoğun şekilde onaracak enerjiye sahip oluyor. Hücre çoğalmasının saati de gece 01.00. Yani biz uyurken, hücrelerimiz hem onarım, hem de çoğalma için enerji harcamak zorundadır. İşte bu gibi nedenlerle geç saatte ya da yatana kadar bir şeyler yediğimizde, cilde belli bir yaşta uygulanması gereken gece kremleri kullanılmadığında, hücre yenilenmesine yardımcı olmamış oluruz. Ayrıca hücrelerinin işlevlerini de zorlaştırırız. Geç yenilen yemeklerden dolayı midedeki hazımsızlık, düzensiz uyumaktan kaynaklanan uyku problemleri, hücreleri sağlıklı çalışmasını tamamlayamaz hâle getirmektedir. Sabah kalkıldığınızda ciltte yağlanma ya da nemsizlik fark ediyorsanız, soluk ve yorgun bir yüz ifadeniz varsa, bu durum cildinizin yenilenme sürecinin sağlıklı çalışmadığının bir göstergesidir. Hücreler üç haftada bir ortalama 23-26 kez, en çok da 40-80 arasında bölünebiliyor. Kadınlarda 25, erkeklerde ise 40 yaşından sonra hücre yenilenmesi yavaşlar. Bu süreçte cildin direnç ve dayanıklılığı azalır, nem tutma yeteneği zayıfladığı için de kuruluk ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cilt elastikiyetini kaybeder ve yağlı ciltte sarkmalar oluşur. Tabii ki bu olumsuzluklar dahilinde ciltte lekelenmeler de görülebilir.

Cildin yağ ve nem durumunu dengede tutabilmek için, beslenmeye çok dikkat etmek ve  bolca sıvı tüketmek şart. Özellikle yaz aylarında kozmetik ürünler kullanıldığında bunların meyve asitli dediğimiz AHA\’lı ürünler olmamasına dikkat edilmelidir. Bu kozmetik ürünler cildi soyarken, bariyer tabakası kendini yenilemeye çalışır. Bu süreçte cildi güneşten korumazsak lekeler yoğunlaşır. Bu nedenle AHA içeren kozmetikleri kış aylarında tercih etmeli ve yaza geçişte bunları içermeyen ürünler kullanmalıyız.
Bu kozmetik ürünlerin yanında, cildi içten ve dışa beslemek adına organik meyveler yenilebilir, ayrıca bu meyveler maske hâline getirilerek cilde sürülebilir. Örneğin bir adet avokadonun yarısını soyarak ezin, bir tatlı kaşığı sütle karıştırın. Elde ettiğiniz bu maske, kurumuş, sarkmış ve kırışmış bir cilde nem verir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin kalitesi artar ve hücre yenileyen bir kür olur. Lekeler için de çilekten faydalanabilirsiniz: Dört, beş adet çileği ezip, sonra bir tatlı kaşığı süt ve yarım çay kaşığı balla karıştırarak maske yapın. Leke açma özelliği olan ve bir çok vitamin içeren antioksidan niteliğindeki çilek, cildin onarılmasına, yenilenmesine ve lekelerin açılmasına yardımcıdır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar