• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 725 Görüntülenme

Mevsimsel depresyon en çok kimlerde görülür

Mevsimsel depresyon herkeste görülebilecek türden bir hastalık. Fakat her hastalıkta olduğu gibi bunda da bazı risk grupları var. Mesela ekvatordan uzaklaştıkça daha çok görülüyor. Ayrıca kadınlar bu hastalığa daha yatkın. Bunların dışında soy geçmişte bipolar bozukluk olanlar, zor yaşam koşulları  sürenler, ağır fiziki rahatsızlıkları olanlar hastalığa daha yatkın olurlar.

Mevsim geçişlerinde depresyona girmemek için ne tür önlemler alınması gerektiği konusunda uzmanlar şöyle açıklıyor: Kişilerin havanın açık olduğu dönemlerde gün ışığından azami yararlanmaya çalışmaları gerekir. Daha önceki yıllarda benzer durum yaşadıysa ve hastalık ağır geçirildiyse yine aynı dönemde hastalanmadan önce psikolojik destek almaya başlamak, gerektiğinde doktorun önerdiği ilacı kullanmak gerekebilir. Kişilerin yaşamlarını zenginleştiren uğraşlar bulması, sosyal destek ve verimliliğin artırılması da önemli destek faktörlerindendir.Yaşamlarında zorluklar olan kişilerin zorluklarla baş etmek için yakınlarından destek alması, bu konuda yeterli desteği yoksa uzman yardımı alması yararlı olur. Vitamin ve mineral desteği de yarar sağlar. Bu kişiler uyku-uyanıklık döngüsüne de dikkat etmelidirler. Kış aylarında yapılacak tatillerin gün ışığının yoğun olduğu bölgelerde geçirilmesi bu hastalığın ortaya çıkışını önleyebilir ya da geciktirebilir.

Bunların dışında mevsimsel depresyona yatkınlığı olanlara uzmanlar düzenli spor yapmaları, bol su içmeleri, sabah erken kalkıp gün ışığından daha çok yararlanmaları gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar