• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 714 Görüntülenme

Mevsimsel depresyona ışık tedavisi

Güneşin elini eteğini çekip yerini serin sonbahar rüzgarlarına bıraktığı dönemler yaklaşıyor. Her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da kimileri için sonbahar biraz sıkıntılı geçiyor. Güneş ışınları azaldıkça duygu durumunda değişiklikler, sabah uyanmakta güçlük çekme, enerji kaybı, halsizlik, isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkıyor. Bu şikayetlerin aynı dönemlerde en az iki yıl üst üste gerçekleşmesi durumuna ise \’\’Mevsimsel Depresyon\’\’ adı veriliyor. Bu hastalığın nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genellikle sonbahar ve kış aylarında görülen mevsimsel depresyon, diğer mevsimlerde de görülebiliyor. Bunun yanında mevsim değişikliklerinde görülen her halsizlik, bitkinlik ya da uyku hali depresyon sayılmayabilir. Hastalığın mevsimsel depresyon sayılması için kişinin duygu durumunda çökme görülmesi gerektiği ve bu duruma başka belirtiler de eşlik ediyorsa o zaman depresyon  tanısı konulabileceği belirtiliyor.

Mevsimsel depresyon yaşayan kişilerde hastalığın ortaya çıkma nedeni gün ışığının eksik alınması olduğundan bu eksikliğin giderilmesi amaçlı bir tedavi seçeneğine öncelik veriliyor. Bu nedenle hastaya \’\’fototerapi\’\’ ismiyle bilinen ışık tedavisi uygulaması yapılıyor. Bu sayede gün ışığını taklit eden bir kaynakla hastayı buluşturarak kişinin eksik kaldığı gün ışığına maruz kalma işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Daha ağır vakalarda ilaç tedavisinin gerekli olabileceğini belirten uzamanlar, kimi hastalarda ise tedavinin yatarak gerçekleştirildiğine dikkat çekiyor.

Bunların dışında psikoterapinin (özellikle bilişsel davranışçı psikoterapi) önemli bir tedavi yöntemi olduğu vurgulanmaktadır. Bunların dışında da terapi yöntemleri  olduğu gibi uygun olan vakalarda bu yöntemlerden herhangi birinin uygulanabileceği belirtiliyor. Ayrıca kişinin işlevselliğini artıracak, keyif aldığı uğraşların da iyileşmeye katkı sağlayacağı söyleniyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar