• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 633 Görüntülenme

Meyveleri taze tutan teknoloji

Meyveleri taze tutan teknoloji

Meyveleri taze tutan teknoloji

Suyu çekilmiş, rengi koyulaşmış hatta pörsümüş meyveleri yemeyi kim ister ki? Mutfak tezgahında unutulmuş, çürümüş bir meyve tabağı elbette hiç birimizin görmek istemeyeceği bir manzara olsa gerek. Ancak size güzel bir haberimiz var. Yapılan yeni bir araştırma sayesinde artık meyvelerin raf ömrü uzayacak.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapan bir ekip bunun için fibroin adlı bir proteinden faydalandı. İpeğin yapısında bulunan, çözülmeyen ve biyolojik olarak tamamen parçalanabilen fibroin proteinine batırılan meyvelerin bu sayede daha sulu kaldığını ve biçimlerini koruduğunu gözlemlediler.

Araştırmacılar deney için önce ipekböceği kozalarından elde ettikleri ipekle %1 oranında fibroin içeren bir çözelti hazırladı. Ardından taze çilekleri dört kez bu çözeltiye batırdılar. Daha sonra fibroinle kaplı bu meyvelerin bazıları vakumlu ortamda su buharına maruz bırakıldı ve böylece fibroinin kristalleşmesi sağlandı. Bu vakumlama ne kadar uzun sürerse kaplama da o kadar dayanıklı oluyordu. Uygulamanın ardından meyveler yedi gün boyunca oda sıcaklığında bekletildi. Bu süre sonunda en iyi görünen çilekler fibroinle kaplandıktan sonra vakumlananlardı. Hiçbir işlem yapılmayan ya da fibroinle kaplandıktan sonra vakumlanmayan meyvelere göre daha şişkin, kırmızı ve suluydular.
Ekip aynı deneyi muzlar üzerinde de uyguladı. Çürümeye başladıklarında yumuşayan ve rengi kahveye dönen muzların kabuklarının bu yöntem sayesinde daha sarı, pürüzsüz ve sert kaldığı görüldü. Üstelik dokuz gün sonra bile…

Meyveleri Taze Tutan Teknoloji

Çürüyüp bozulan meyveler dünya çapında büyük bir sorun teşkil ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, dünyada hasadı yapılan meyve ve sebzelerin yarısının neredeyse yok olduğunu ve bunun da sebebinin büyük oranda çürüme olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar fibroinin meyve ile havada bulunan gazlar arasında bir kalkan görevi yaparak bu gazların meyveyle temasını engellediğini, bunun da meyvenin çürüme hızını azalttığını belirtiyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar