• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 593 Görüntülenme

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Yoğurt, kolesterol emilimini azaltan probiyotik bir aktiviteye sahiptir. Çocuklarda görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan hepatit tedavilerinde de yardımcı bir görev üstlenir. Aynı zamanda bağırsakta bulunan tehlikeli ve zararlı mikropları da yok eder.

Bazı bünyeler sütte bulunan laktozu sindiremez ve rahatsızlık yaşar. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik aside dönüştüğünden dolayı bu problem ortadan kalkar ve sindirimi daha kolaylaşır. Özellikle stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerden dolayı zarar gören sindirim sistemi üzerinde koruyucu özelliğe de sahiptir. Bunun yanında yoğurdun, tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi de bulunmaktadır.

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Uzmanlar, yoğurdun yaşamın her döneminde bilhassa hamilelik süresi boyunca bolca tüketilmesini önermektedir. Anne adayları için kalsiyum tüketiminin önemli olduğu bu dönemde, anneden bebeğe kemik ve zekâ gelişimi için gerekli olan kalsiyum geçişi yoğurt ile sağlanabilmektedir. Ayrıca bu dönemde yeterince kalsiyum almayan hamile kadınların, ileriki yıllarda kemik erimesi diye adlandırılan ‘osteoropoz’ problemi ile karşılaşma riskleri artmaktadır.
Günümüzde pek çok yoğurt çeşidini bulmak mümkündür ancak, bunlardan en sağlıklı olanı ev yapımı olan sade yoğurttur.

Mikropların baş düşmanı Yoğurt

Yoğurt, kolay sindirimi sayesinde kolon kanserine karşı koruma amaçlı olarak önerilen besinler arasındadır. Düzenli olarak tüketildiği takdirde kabızlığı önleyerek, bağırsakta bulunan ve kanser riski oluşturan zararlı proteinlerin birikmesini de engellemektedir. Bu konu ile ilgili yapılan bir araştıramaya göre yoğurt tüketimi; özellikle erkeklerde kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Günde 200 gr. yoğurt tüketen bir kişi, sinir sisteminin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan B12 vitamin ihtiyacının yaklaşık yüzde 60’ını karşılamaktadır.

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz yoğurt ayrıca doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleme özelliğiyle ağız problemlerine de çare olmaktadır. Bununla beraber yoğurt tüketmek cildi diri tutarak doğal bir parlaklık özelliği de katmaktadır.
Amerikan Kalp Derneği’nin 2 bin 100 kişi üzerinde yaptığı ve 15 yıl süren bir araştırmaya göre; günde düzenli olarak yarım kâse yoğurt tüketen bir kişinin diğerlerine oranla yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riski yüzde otuz daha azdır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar