• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 867 Görüntülenme

Mızmız Çocukla Baş Etme Yöntemleri

Mızmız Çocukla Baş Etme Yöntemleri

Mızmız bir çocuğu beslemeye çalışan her anne baba bunun ne kadar zor olduğunu bilir. Çoğu çocuk, en azından bazen yemek konusunda mızmızlanırken pek çok çocukta bu sorun süreklidir. Diğer konulardaki huysuzluklarda olduğu gibi yemek konusundaki huysuzluk da çocuğun uzmanlık alanına girer. 2 yaşındaki bir savaşçıyı bir gurmeye dönüştürmek mümkün olmasa da yaşanılan sorunları azaltmak mümkündür.

Yalnız en iyiyi önerin. Şayet çocuğunuz yeteri kadar yemiyor veya düzensiz olarak besleniyorsa yediklerinin olabildiğince besleyici olmasına dikkat edin. İştahı az olan çocuklar çok kolay doyar; eğer karınları abur-cubur  ile doymuşsa ihtiyaç duydukları besinleri verme şansını yitirmişsiniz demektir.

Sadece Acıkınca besleyin. Çok anlaşılabilir görünse de çocukların çoğu aç olmadıkları için öğünlerde iyi yemek yemezler. Bazı çocuklar sabahları açlıkla uyanıp gevreklerine sarılırken diğerlerinin iştahlarının açılması için bir süre geçmesi gerekir. Kimi çocuklar çalışan anne babaları akşam yemeğe gelene kadar bekleyebilirlerken diğerlerinin iştahı o zamana kadar çoktan kaybolabilir. Bu nedenle, çocuğun bireysel acıkma düzeni dikkate alınmalıdır.

Stresli bir ortam, en lezzetli yemeğin bile tadını kaçırabilir. Evdeki yemek ortamının hoş, rahatlatıcı, çatışmalardan, gürültüden ve kargaşadan uzak olmasına özen gösterin. Çocuğu sadece mönüde olanları yemesi için ısrar etmeyip, sizin seçtiğiniz besinlerden kendi zevkine uygun olanları yemesine izin verin.

Çocuğunuzu yemek yemekten alıkoyan uyaranları ortadan kaldırın. Hiç seyretmeyen bir çocuk için bile TV dikkat dağıtıcı olabilir. Kardeşler ya da etrafta oynayan diğer çocuklar dikkati dağıtabilirler. Oyuncaklar ve masa çevresindeki oyun araçları da sorun yaratır.

Bırakın yavaş yesin. Çocukların çoğu özellikle kendileri yemeye başladıklarında oldukça yavaş yerler. Bezelyeler tek tek ağıza atılmalı, çubuk makarna tek tek çiğnenmelidir. Çocuğunuza istediği kadar zaman vermeyi unutmayın.

Mızmız Çocukla Baş Etme YöntemleriDeğişiklik yapın. Biraz heyecan yaratın. Elle yenebilecek yiyeceklerden kaşıkla yenebilecek olanlara geçin, ya da tersini yapın. Normal bardaktan pipetli bardağa geçin. Kahvaltı yiyeceklerini öğlen yemeğinde yiyin ya da tersine uygulayın. Pişmiş Sebzeler yerine Çiğ olanları bebek yiyecekleri yerine erişkin yiyeceklerini deneyin.

Esir almayın. Bazen çocuğunuz yemeğin kendisine değil de sandalyede oturmak gibi bir kısıtlamaya karşı çıkabilir.

Bırakın seçici davransın. Çocuğunuza besleyici yiyecekler verdiğiniz sürece istediğini yemesi konusunda serbest bırakabilirsiniz. Yani kahvaltıda pizza ya da akşam yemeğinde gevrek yemesine izin verebilirsiniz.

Biraz hile yapabilirsiniz. Meyve ve sebzelerin besleyici olmaları için bütün halde bulunmaları, hatta da tanınabilir olmaları şart değildir. Doğranmış ya da ezilmiş meyveyi yoğurda katabilir, yoğurdu üstü meyvelerle süslenmiş dondurma gibi sunabilir, gevrekleri muz dilimleri ile karıştırabilir, doğranmış ya da ezilmiş sebzeleri ya da bezelyeyi ve peyniri makarnaya katabilirsiniz.

Seçenek sunun. Çocuğunuz yaptığınız önerileri reddediyorsa seçenekler sunun. Hiçbirini kabul etmiyorsa baştaki durumunuzdan farklı değilsiniz. Ama eğer kabul ederse önemli bir adım atmış olursunuz. Böyle Seçenekler sunmak ona kontrol sağlayacak ve yeni şeyler denemesini kolaylaştıracaktır.

Mızmız Çocukla Baş Etme YöntemleriSeçenekleri çeşitlendirin. Çoğu evde yemeklerde hep aynı 2-3 tür sebze ve 3-4 tür meyve dönüşümlü olarak yenmektedir. Aslında Çocuğunuzun hiçbirini yemediğine karar vermeden önce denenmesi gereken pek çok meyve ve sebze bulunmaktadır. Siz sevmiyorsunuz diye çocuğunuz da o yiyeceği sevmiyor diye düşünmeyin.

Yemeği eğlenceli hale getirin.
Küçük inatçıyı mutlu edin. Çocukların çoğu bol malzemeli çorbalar, güveçler gibi karışık ve hatta birbirine değen yiyecekleri sevmez. Çoğu tabaklarında tek bir yiyecek isterler. Bunun için yiyecekleri ayrı ayrı sunun ve bölmelere ayrılmış tabaklar kullanın.
Titizlikten vazgeçin. Küçük öğünler hazırlayın. Hayır dediğinde anlayış gösterin. Sıvıları kısıtlayın. Yeme modeli oluşturun ve en önemlisi sabırlı olun.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar