• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 229 Görüntülenme

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Video oyunlarının uzun yıllar küçümsendiği, oyun severlerin de kendilerini sürekli gizlemek zorunda kaldığı günleri artık çoğu kimse hatırlamıyor. Bir zamanlar oyunları küçümseyenler, bugün ellerindeki telefonlarda bütün gün mobil oyunları oynamakla meşguller. Ancak, kısa süre önce yayınlanan bir rapor, bana hem o eski günleri hem de video oyunlarının bugün yaşadığımız dijital çağa ulaşma sürecimizi nasıl hızlandırdığını yeniden hatırlattı.

Mobil oyunların yaşamımıza etkileriRaporun özeti şu: iOS ve Android uygulama pazarında, 1 milyon dolardan fazla para kazanan yapımcıların sayısı hızla artmaya başlamış. Öyle ki, milyoner yapımcıların sayısı geçen yıllara oranla ikiye katlanmış ve bu büyüme daha da hızlanarak devam edecekmiş.
Ancak dikkat çeken bir detay daha var. Bu milyon dolar kazanan yapımcıların büyük çoğunluğu oyun yapımcısı… Android’de milyon dolarlık yapımcıların %75’i, iOS’ta ise %57’si oyun yapımcısı. Yani kısacası, halk deliler gibi mobil oyunlarla oynuyor. Bir diğer deyişle mobil oyunlar uygulama eko-sistemini ayakta tutuyor. Apple ve Google’ın uygulamalardan kazandığı milyar dolarların önemli bir bölümü oyunlardan geliyor. Aynı formül 30 sene öncesi için de geçerliydi.

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Eskiden bir evde PC bulunmasının bile lüks ve hatta gereksiz kabul edildiği, internetin, sosyal medyanın olmadığı yıllarda, çoğunlukla oyun severler evlerine PC alıyordu ki, bu sayede hem donanım üreticileri hem de yazılım geliştiriciler para kazanabiliyordu. Oyunlar olmasa, dijital teknolojinin günlük hayatımıza bu kadar geniş şekilde yayılması belki bir 50 yıl daha fazla zaman alabilirdi. Şu anda hala evlerimizde oturmuş, televizyonda sevdiğimiz dizinin başlamasını beklerken, kağıt gazetemizdeki bulmacaları çözüyor olabilirdik ki aslında çok eğlenceli bir uğraştır.

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Mobil oyunların yaşamımıza etkileri

Şimdi ise, oyun sever telefon sahipleri sayesinde, telefon üreticilerinin sürekli yeni modelleri ve yeni teknolojileri karşımıza çıkardığına şahit oluyoruz. Pek çok insanın telefon satın alırken, “son oyunları çalıştırabilir mi?” diye sorduğuna şahit olabilirsiniz. Dolayısıyla, son 30-35 yıldır şahit olduğumuz kadarıyla, oyunlar teknolojinin günlük hayata girmesini kolaylaştıran ve hızlandıran bir etkiye sahip ve aynı etki hala devam ediyor.
Siz yine arada bir mola verip sokağa çıkmayı da ihmal etmeyin.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar