• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 724 Görüntülenme

Modern annelik biçimi

Modern annelikte, bir anneden her zaman bebeğinin  ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarının üzerinde görmesi beklenir.Ancak istediğiniz gibi bir anne olmak için önce kendinize dikkat etmelisiniz. Buna da ancak sağlıklı beslenme ile yardımcı olursunuz. Mutlaka kirpiklerine rimel süren bir anne olmanız gerekmez.Bebeği ile etkileşim içinde olan enerjik bir anne çocuğuna ve ailesine, çocuğuna ve ailesine ne yedireceğini iyi bilen örnek bir ane olmanız gerekir.

Yeni bir anne olarak doğumdan sonra kilo verme saplantınızın olması oldukça doğaldır.Magazin sayfalarındaki kolayca doğum öncesindeki kilolarına kavuşan ünlü annelerin fotoğrafları, yeni doğum yapmış kadınlarda gerçekçi olmayan beklentiler oluşturmaktadır. Ama gerçeğe bakalım: Bir anne hamileliği süresince, yani dokuz ay boyunca kilo alır.Ünlü annelerde olduğu gibi, her annenin özel aşçısı veya kişisel eğitmeni olmadığına göre, gebelik sırasında alınan kiloların verilmesi de muhtemelen bir o kadar sürecektir.

Bebeğinizi emzirmeye başladığınız ilk altı hafta boyunca, vücudunuzda halen süt salgıları oluştuğu için, bu dönemde kesinlikle diyet yapmayın.Bu dönemden sonra, eğer haftada yarım kilodan fazla kilo verirseniz, hızlı kilo verişiniz, vücudunuzdaki yağlardan,toksinlerin salınıp, anne sütüne karışmasıyla sonuçlanabilir.Bu yüzden, eğer haftada yarım kilodan fazla kilo veriyorsanız, olasılıkla yeterli beslenmiyorsunuz.Neyse ki emzirme, rahminizin hamilelik öncesindeki boyut ve şekline dönmesine yardımcı olan hormaonları salgılar.Çalışmalar, bu hormonlar nedeniyle emziren annelerin, emzirmeyen annelere oranla daha kolay kilo verdiklerini göstermiştir.Ama her vücudun tepkisi farklıdır. Bazı kadınlar emzirirken hızla kilo vererek doğumdan önceki ağırlığına geri dönerken, diğerleri, bebekleri katı yemeye başlatıncaya kadar inatla fazla kilolarını üzerlerinde tutarlar.Fazla kilolardan ne kadar kurtulmak isterseniz isteyin, bu konuda sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için vücudunuza zaman tanıyın ve asla açlık hissinizi görmezden gelmeyin.

Modern anne olmak yerine, vücudunuzun size verdiği ipuçlarına güvenin,açsanız yiyin, susuz kalmamak için yeterince su için. Sağlığınızı korumak için, düzenli ve dengeli beslenmeyi kendinize amaç edinin. Bebeğiniz ve size iyi gelecek aktivitelere odaklanın.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar