• 10 ay önce
  • 0 Yorum
  • 493 Görüntülenme

Modern çağın hastalığı stres ve etkileri

Modern çağın hastalığı stres ve etkileri

Modern çağın hastalığı stres

Bilgi toplumunun en ayırıcı özelliklerinden biri hiç şüphesiz modern toplumun hastalığı olarak bilinen yüksek strestir. Stres, Latince kökenli bir kelime olup önceleri bireyin hissettiği acı ve keder daha sonra beden ve ruhun karşı karşıya kaldığı baskı ve zorlanmaya gösterdiği direnç anlamında kullanılmıştır. Günümüzde ise stres; birey, aile, toplum düzeyinde giderek daha yoğun biçimde kullanılan bir kavram halini almıştır. Görüldüğü gibi yüksek teknolojilerinin hakim olduğu, hızlı iletişim ve ulaşımın yer aldığı karmaşık şehir hayatı günümüzde hangi düzeyde olursa olsun canlıları tehdit eden, elem veren, dengesini bozan uyarıcılar da çığ gibi artmaktadır. Bu nedenledir ki kanserden sonra en çok ilaç kullanımı ruhsal hastalıklar alanındadır.

Modern çağın hastalığı stres ve etkileriTehdit altında hissetmemize sebep olan temel stres kaynakları yani stresörler arasında öncelikle fiziksel kökenli olanlar; bazı kazalar, travmalar, insan bünyesini rahatsız edecek düzeydeki ses, ışık,nem, ani çevresel değişiklikler sayılabilir. Sosyal hayat kökenli stres kaynakları, insanın yakın ve uzak çevresiyle yaşadığı ilişki odaklı sorunlardır. Evlenme, boşanma, iş değiştirme, toplumsal olaylar, belirsizlikler, terör, çevre ile ilişkilerdeki ani değişiklikler gibi. Zihinsel kökenli stres kaynakları, insanın düşünme ve idrak, mantık ve sezgi, bilim ve maneviyat, hayat ve ölüm alanlarındaki çıkmazlarını kapsar.

Modern çağın hastalığı stres ve etkileri

Stresin temel kaynağı olan gerginliği elbette yok edemeyiz, çünkü stresin sıfırlanması bir nevi ölüm halidir. İnsan, bir sınav sürecinde bulunduğuna göre bu sınavın da bir heyecanının olması gayet normaldir. Ruhsal veya psikolojik kökenli stres kaynaklarının şimdilerde çok daha yaygın olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Bireyin insan ilişkilerinden uzaklaşması, kendi iç dünyasına çekilmesi, iletişim ve çalışma isteğinin azalması, moral ve motivasyonun düşüşü, normalde göstermediği çeşitli psikolojik tepkiler vermesi gibi davranışlar misal gösterilebilir. Hiç şüphesiz en kuşatıcı ve gerçek stres kaynağımız insanın canlılığının son bulduğu ölüm korkusudur.

Modern çağın hastalığı stres ve etkileri

Modern çağın hastalığı stres ve etkileri

Mesela ruh sağlığı bozulanlar, evlenmeyi istemeyenler, boşananlar, kalabalığın içerisinde yalnız hissedenler, gürültüde sessiz kalanlar, öfke ve şiddetin sıradan bir hale gelmesi ve bunun gibi durumlar hiçbir dönemde bu kadar çoğalmamış, bu kadar etkili olmamıştı. Sosyal medyanın ileti yoğunluğu altındaki günümüz insanı, sanki bir insani krizin içine girmiş bulunuyor. Doğal yaşam şartları, beslenme ve iletişim biçimleri, insan organizmasının genetik yapısı ve yatkınlığından giderek uzaklaşıyor. Bu ise insanın dengesinin bozulmasına, gerilime ve strese yol açıyor. Çünkü insan sade bir denge üzerine yaratılmıştır. Ve eşya, varlık amacının ötesinde kullanıldığında zorlanır, tepkiler verir. İnsanın da dünyada bir varlık nedeni vardır. İşte bu varlık nedeninden uzaklaşmaya başlayan insanoğlu; çeşitli tepkiler veriyor, geriliyor, sorunlarla başa çıkmakta zorlanıyor. Biyolojik ve zihinsel programımıza uymayan suni hayat şekli bizi kendi gerçeğimizden uzaklaştırıyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar