• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 516 Görüntülenme

Muhammedun Resulullah filmi bu yaz gösterimde

Muhammedun Resulullah filmi bu yaz gösterimde

Muhammedun Resulullah filmi bu yaz gösterimde..

Efendimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) 12 yaşına kadarki dönemini konu alan “Muhammedun Resulullah” filmi, henüz gösterime girmeden bazı tartışmalara neden oldu. Gelecek ay gösterime girmesi beklenen filmin yönettikleri Oscar’lı müslüman yönetmen Mecid Mecidi; Medeniyet Üniversitesi’ndeki “Sinema Dili ile Kutsal” başlıklı söyleşide, filmle alakalı soruları cevaplandırdı. İslam âlemine biraz kırgın olduğunu söyleyen Mecidi; daha hiç seyretmeden Mısır ve Suudi Arabistan’ın filmine ambargo koyduğunu, Efendimizin çocukluk önemini konu alan filmde (Muhammedun Resulullah filmi), hiçbir şekilde Efendimizin yüzünün gösterilmediğini söyledi.

Muhammedun Resulullah filmi bu yaz gösterime girecek

Mecidi bu filmi çekmeye nasıl karar verdiğini şöyle anlattı: “Yıllar önce Danimarka’da filmlerimin gösterileceği ve ödül alacağım bir festivale davet edildim. Ancak tam gideceğim sırada karikatür krizi ortaya çıktı ve ben yetkililere bu festivale katılmayacağımı bildirdim. Ama bu yeterli bir tepki değildi. Tüm dünyada hakim olmaya başlayan İslamofobi karşısında bir şey yapmalıydık. Hazreti Musa ve İsa hakkında yüzlerce, Buda hakkında ise 40 film çekilmişken bizim Peygamberimiz hakkında sadece bir film vardı. Böylece tüm İslam âleminin mutabık olacak bir film çekmeye karar verdim.

Mecidi; İslam âlemindeki savaşlardan üzüntü duyduğunu belirterek Efendimizin (s.a.v) mecbur kalmadıkça savaşa girmediğini, savaş esnasında da “suları kirletmeyin; yaşlılara, çocukları, kadınlara, hayvanlara, kuşlara zulmetmeyin; kendiniz ne kadar yemek yiyorsanız esirlerinize de o kadar yemek verin; size eğitim veren esiri azat edin” sözlerini hatırlatarak “bu kuralların birleşmiş milletlerde levha olarak asılması lazım” dedi ve ekledi: “sinema batı kaynaklı olmasına rağmen merhameti, sevgiyi, fedakârlığı, diğerkamlığı yani “ilahi fıtrat dilini” yakalayıp aslında islam fıtratı üzere yaratılan insanlara ulaşabiliriz. Böylece batı menşeli sinemanın muhteva olarak üzerine çıkıp kendi öz ve derinliğimizi sinemaya aktararak batı Sinemasının önüne geçebiliriz” dedi. Türk sinema ve dizilerini de Müslüman Türk kimliğini yansıtmadığı için eleştirdi.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar