• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 870 Görüntülenme

Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim ve öğretimi

Öğrenimine annesinin arzuladığı mahalle mektebinde başlayan Mustafa Kemal, daha sonra babasının isteği üzerine Şemsi Efendi İlkokuluna geçti. Mustafa Kemal çok çalışkan bir öğrenciydi. Öğretmeni onu arkadaşlarına örnek gösterirdi. Bu sırada babasının ölümü üzerine öğrenimine bir süre ara vererek  dayısının yanına gidip işlerine yardımcı oldu. Fakat öğrenimine devam etmek isteyen Mustafa Kemal, tekrar Selanik\’e döndü ve öğrenimine devam etti.

İlkokulu bitirdikten sonra Selanik Askeri Rüştiyesi\’ne girdi. Mustafa Kemal burada, zekası ve yeteneği ile arkadaşları arasında kısa sürede öğretmenlerinin dikkatini çekti. Bir gün matematik öğretmeni ona şöyle dedi: \’\’Senin de adın Mustafa, benim de. Bu böyle olmayacak. Arada bir fark bulunmalı. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.\’\’ O günden sonra herkes ona \’\’Mustafa Kemal\’\’ dedi.

Mustafa Kemal Askeri Rüştiye\’den sonra Manastır Askeri İdadisine devam etti. Burayı başarı ile bitirdikten sonra İstanbul\’da  Harp Okuluna, daha sonra da Harp Akademisine girdi. Bu okullarda da başarılı olan Mustafa Kemal, kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar