• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 438 Görüntülenme

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Birlik ve beraberlik içerisinde düzenli hayat yaşamanın yollarından birisi hiç şüphesiz evlilik müessesesidir. Neslin devam etmesi insanın var olmasına bağlıdır. İnsanların çoğalmaları için evlilik gereklidir ve evlilik olmadan çoğalmaları da kainatın bozulmasına neden olur. Günümüzde toplumlar, maalesef evlilik dışı yaşantılara saparak insanlığın genleriyle oynamaktadır. Elbette bu durumun sosyolojik ve kültürel boyutlarıyla yakından ilgisi vardır ve çok boyutlu olarak da incelenmelidir.
Evliliklerin sağlam temeller üzerine atılması için yapılması gerekenleri; kendi kültürümüz, dinimiz, örf ve adetlerimize saygılı olan bir anlayışa göre şu şekilde maddeleyebiliriz:

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir“Aşk olmazsa evlilik yürümez” düşüncesi

Bir türlü aradığı aşkı bulup da evlenemeyenler vardır. Bu düşüncenin elbette haklı bir payı vardır ama eksiktir. Evlenecek olan çiftlerin birbirine aşık olmaları demek onların kusurlarını asla görmemeleri demektir. Evlenene kadar kusur görmemeye çalışıp evlendikten birkaç gün sonra da kusur arama süreci başlamaktadır. Bir süre sonra ise evlilik çekilmez bir durum almaktadır. Çiftler aklı da aşk kadar dikkate almalıdır. O zaman daha mutlu olacaklardır.

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Evlilik şans işidir düşüncesi

Başına gelen olumsuz olayların kendi dışında oluştuğunu savunan çiftler vardır. Mesela, Allah böyle istedi ve böyle oldu derler. Halbuki evlenmeden önce her şey araştırılsa ve gerçekten anlaşabileceklerse evlenseler daha iyi sonuç alacaklardır. Tam olarak tanımadan evlenmemek gerekir. Tahammül edilemeyecek davranışları olan ve kişiliği oturmamış bir birey ile geçinmek zaten zor olacaktır.

Çocuk mutluluğu sağlar anlayışı

Evlilikte mutsuzluk varsa çocuk sahibi olun. Bu düşünce çocuk sahibi olduğunuzda mutluluk olur düşüncesi ile nice geçimsiz çift çocuk sahibi olmaya çalışır ama sonuç yine hüsrandır. Birbirini anlayan çiftler çocuk sahibi olduklarında birbirleriyle daha da kaynaşırlar. Ama birbirine saygısı olmayan çiftler çocuk sahibi olsalar da durum değişmez. Hatta daha da kötüye gider durum. Burada önemli olan kavram elbette ki saygıdır.

Evlenmeden önce birlikte olan kişiler evlendikten sonra daha mutlu olurlar düşüncesi

Evlilik öncesi meşru olmayan yaşantılar gün geçtikçe artmaktadır ve evlilik müessesesi yozlaşmaktadır. Böyle bir düşünce de doğru değildir ve insanlarımızın evlilikten kaçarak gayrı meşru yaşamalarına zemin hazırlamaktadır. Elbette oturup konuşsunlar ve birbirlerini tanısınlar ama birlikte cinsel yaşam sonrası evlenme düşüncesine hayatlarında asla yer vermesinler. Çoğunlukla böyle durumlar mutsuzlukla sonuçlanır.
“Bir ömür boyu aynı kişiyle yaşanmaz” düşüncesi

İnsanlar evliliklerini sonlandırmaktadırlar. Ya da aldatma yoluna gitmektedirler maalesef. Bu tür insanlarda kişilik bozukluğu vardır. Ve bu tedavi edilmediği takdirde ya evlenmezler ya da evlendiklerinde  gözleri hep dışarıda olur.

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Mutlu evliliğin püf noktaları nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar