• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 523 Görüntülenme

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Yapılan bazı araştırmalara göre, mutlu olmanın çabayla öğrenilebilen bir duygu olduğunu ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıllarda Almanya’da çıkan bir dergide, mutluluğun insanın doğuştan gelen bir özellik olmadığını, kişinin sadece istemesi halinde bile mutluluğu elde edebileceğine dair bir araştırma yazısı yayımlandı. Yazıda bu konuda bir reçete bile hazırlanabileceği bahsedilerek, bir dizi önerilerde bulunuluyor. İşte bunlardan bazıları şöyle:

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle aile bireyleri ile sıkça bir araya gelmek, özellikle çocukların dünyasına girmek, hayata biraz da onların gözüyle özgürce ve sınırsızca bakabilmek…
Günlük tutmak, ilgimizi biraz da dışarıdan içeriye doğru yönlendirmek, böylece asıl kaynağı içimizde olan mutlulukla sık sık karşılaşma imkanını yakalamak…
Olur olmaz her şeyi ciddiye almamak, canımızı sıkan bir şey olduğunda ‘bu da geçer’ deyip gülümsemek…
Dostluk kurmak ve dostlarla sohbet etme becerimizi geliştirmek.

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?Gün boyunca hata gözeten ve zihnini tamamen olumsuzluklara yönelten insanlar, sadece iş hayatında değil, özel yaşamında da olumsuzlukları görüyor. Eğer geçmişinize bakış açınız doğru değilse, büyük olasılıkla depresyondasınız. Psikologlar bu durumdaki insanlara, hayat hikayelerini yargılamadan değerlendirmelerini öneriyor. Objektif bir bakış açısı ile yeniden düşünmek, çoğunlukla medikal tedaviden daha iyi sonuç veren bir yöntemdir.

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Mutlu olmak için ne yapmalıyız?

Mutsuzluğumuzun sebebi çoğunlukla ‘hayatımız hakkında yalan yanlış inanışlarımızdan’ kaynaklanıyor. Kendimiz hakkında uydurduğumuz, uydurmakla da kalmayıp körükörüne inandığımız yalanlar, psikolojik sorunlara neden oluyor. Mutsuz insanların kendi hayatlarındaki doğruları görmeleri önemli ve bu yıllardır işe yarayan bir yöntemdir… Peki mutlu olmak için neyi nasıl yapacağız? Cevap çok basit aslında: Geçmişte yaşanan olayları objektif olarak tekrar düşünüp yeniden değerlendirerek ve olumlu yönlerine daha fazla odaklanarak… Belli bir süre sonra bu işi hayatınızın bir parçası haline getirip hatta farkında olmadan yapmaya başladığınızda, mutluluğunuzun ve saygınlığınızın artığını göreceksiniz.

Unutmayınız ki yaşlı insanların gençlere kıyasla daha mutlu olmasının nedeni; hayatlarında sadece iyi şeylere odaklanmaları ve kötüleri önemsememeleridir.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar