• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 720 Görüntülenme

Neden yaşlanıyoruz, yaşlanma nasıl oluyor?

Neden yaşlanıyoruz, yaşlanmak nasıl oluyor

Yaşlanma her ne kadar doğanın tümünde gerçekleşen bir süreç olsa da “neden yaşlanıyoruz” sorusunun halen cevaplanmamış olması hayli şaşırtıcı bir durum. Bir çok bilim adamı yaşlanmanın hücrenin oluşumunda rol alan moleküllerde (protein, lipit, nükleik asitler DNA ve RNA) meydana gelen hasarların bir sonucu olduğunu düşünmektedir.

Zarar gören moleküllerin sayısı artıkça hücre fonksiyonları yavaşlar, bunun sonucunda doku ve organlar zarar görmeye başlar ve dolayısıyla bu sorunlar organizmanın ölümüne yol açar. Moleküllerde meydana gelen hasarlar genetik veya harici kaynaklı da olabilir. Mesela vücudun her noktasına yayılan kan damarları sayesinde bütün hücrelere ulaşabilen oksijenin, hücrenin ihtiyacı olan enerjinin üretilmesinde anahtar rolü bulunmaktadır. Ancak bir hayli kararsız ve tepkimeye girmeye eğilimli maddelerin oluşmasına neden olarak, biyolojik moleküllerin bir çoğunun yapısının bozulmasına da sebep olabilir. DNA’nın kopyalanması sırasında meydana gelen hatalar veya dış kaynaklı, örneğin güneş ışınlarından kaynaklanan DNA mutasyonları da önemli sağlık sorunlarına neden olmanın yanında hücre yaşlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Neden yaşlanıyoruz, yaşlanmak nasıl oluyorNeden yaşlanıyoruz, yaşlanmak nasıl oluyor?

Hücre bölünmesinin yavaşlamasının da yaşlanmayla ilgili olduğu düşünülmektedir. Kromozomların ucunda bulunan ve kromozomların birbirlerine yapışmasını önleyerek genetik bilginin korunmasını sağlayan telomerler (DNA dizilerinin bir bölümü) her hücre bölünmesi sırasında kısalır ve vücut hücrelerindeki telomerlerin boyu fazla kısaldığında hücre daha fazla bölünemez. Örnek  verecek olursak bir kan hücresindeki telemorler başlangıçta 8000 baz çiftine sahip iken yaşlandıkça bu sayı 1500’e kadar düşebiliyor.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar