• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 438 Görüntülenme

Nerede o eski domatesler!

Nerede o eski domatesler!

Nerede o eski domatesler!

Domateslerin çok daha lezzetli olmasını sağlayan şeker ve uçucu kimyasal maddelerin son 50 yıldır azaldığı tespit edildi. Artık klişeleşmiş, hatta bazen espri mevzusu olan “Nerede o eski domatesler” sözünün gerçeklik payı olduğunu zamanla daha iyi görüyoruz. Mis gibi kokan, sulu tadı damadığımızda kalan domatesler artık maalesef daha az bulabildiğimiz yiyecekler arasında bulunuyor.. Bu durum bilim adamları için de önemli bir problem haline gelmiş olacak ki Florida Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı insan bunun sebebini bulmak için bir çalışma yaptı.

Nerede o eski domatesler!Bu çalışma geçen ay Science’ta yayınlanandı ve araştırmayı yapanlar alel yani aynı genin değişik formlarının her biri adı verilen ve domatese farklı bir lezzet veren genleri inceledi. Domates genomunda bulunan iyi alellerin yerleri tespit edilerek önemli kimyasalların sentezlenmesinde başlıca rol oynayan genler haritalandı.

Nerede o eski domatesler!

Gerçeleştirilen bu çalışmanın neticesinde günümüzde domateslerinin iyi bir lezzet için gerekli şeker ve uçucu kimyasallar bakımından zayıf olduğu tesbit edildi. Bu duruma çözüm olarak da genetik analiz yöntemiyle günümüz domateslerinde bulunan kötü alellerin iyileri ile değiştirilmesi başarıldı ve böylece domatese kaybettiği lezzet geri verildi. Araştırmacılara göre bu ıslah çalışmalarının çok uzun zaman aldığı, dolayısıyla o eski domateslere kavuşmanın ancak 3-4 yıl alacağını belirtiliyor.

Nerede o eski domatesler!

Nerede o eski domatesler!

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar