• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1562 Görüntülenme

Nezle ve Gribe Ne İyi Gelir

Geçtiğimiz ay yaşanan 3 haftalık soğukların ardından güneş yine yüzünü gösterdi. Ancak havalar ne hırka giyecek kadar sıcak ne de palto giyecek kadar soğuk olunca işler biraz karıştı.

Önümüzde ki hafta başlayacak olan 10 günlük soğuk hava dalgasından önce nezle ve gribe ne iyi gelir bilgilenmekte fayda var. Özellikle kış aylarına girerken sıkça görülen ancak çok fazla önemsenmeyen nezle ve grip özellikle çocukları etkilemektedir.

Nezle ve grip tedavisinde en etkili yöntem bol sıvı tüketmektir. Sebze ve meyve tüketimi yoğunlaştırılmalı, bol C vitamini içeren besinlerle vücut direnci arttırılmalıdır.

Ellerinizi sık sk yıkayın, bulunduğunuz ortamın nemli olmasına özen gösterin. Aşağıdaki malzemelerle hazırlayacağınız çayı içerek yine vücut direncinizi arttırmanız hastalık döneminde faydalı olacaktır.

  • Ihlamur
  • Karanfil
  • Zencefil
  • Çubuk tarçın veya limon kabuğu

Tüm malzemeleri kısık ateşte kaynatın. Süzdükten sonra ılık olacak şekilde için.

Tek başına ıhlamur, ada çayı, nane limon gibi içecekler yine gribal enfeksiyonları kolay atlatmak için etkilidir.

ılık su ile alacağınız duş kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle günde bir iki kez ılık duş almanız iyi olur.

Bir başka çay formülü vererek konumuzu sonlandıralım.

10 adet kuşburnu

1 elma kabuğu

1 portakal kabuğu

1 mandalina kabuğu

3 dal maydanoz

2 adet çubuk tarçın

Tüm malzemeyi 1 litre suyun içine ekleyin ve kaynatın. Kaynayan çayın altını kapatın ve demlenmesini bekleyin. Gün içerisinde belirli aralıklarla çayınızı tüketin. Ancak işleme başlamadan önce tüm meyveleri güzelce yıkamayı unutmayın.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar