• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 557 Görüntülenme

Obezite ile mücadelede nano teknoloji

Obezite ile mücadelede nano teknoloji

Obezite ile mücadelede nano teknoloji

Yayımlanan yeni bir araştırmaya göre obezite ile mücadelede kullanılabilecek ilaçları doğrudan yağ hücrelerine ileten nano parçacıklar geliştirildi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi’nden bilim adamlarının da aralarında bulunduğu araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışmada daha önce aynı grubun geliştirdiği bir ilaç kullanıldı. Bu ilaç, ihtiyaç fazlası enerjiyi trigliserit halinde depolayan beyaz yağ dokularının enerji harcayan kahverengi yağ dokularına çevrilmesini ve yağ dokularında yeni kan damarları oluşmasını destekleyerek kilo kaybına yardımcı oluyor. Ancak, yağ hücreleri üzerinde hayli etkin olan bu ilaç vücuttaki farklı hücrelere de ulaştığı için hastalarda ciddi yan etkilere neden olabilecek riskler taşıyor.

Obezite ile mücadelede nano teknoloji

Araştırmacıların geliştirdiği yeni nano parçacıklar ise obezite ile mücadelede kullanılabilecek ilaçların doğrudan yağ dokularına iletilmesini sağlıyor. Polimer bazlı bu nano parçacıklar ilaçları iç bölümdeki hidrofobik bölümde taşırken dış yüzeylerinde yer alan polimerler yardımıyla ilacı yağ hücrelerine iletebiliyorlar. Öncelikli olarak ağır bir diyetle obez hale getirilen fareler üzerinde denenen nano parçacıklarla elde edilen sonuçlar umut vadediyor. Buna göre, 25 gün boyunca bu yöntemle ilaç verilen fareler bu süre sonunda vücut ağırlıklarının yaklaşık %10’unu kaybederken ilaçların neden olduğu herhangi bir yan etki de görülmedi.

Kanser ve benzeri hastalıklarda kullanılan ilaç iletim yöntemlerinin obezite tedavisinde kullanılabilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma, her geçen gün daha da riskli bir hastalık haline gelen obezite ile mücadelede önemli bir adım olabilir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar