• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1007 Görüntülenme

Öğrencilerin başarısızlık nedenleri

Öğrencinin okul başarısı veya başarısızlığının birçok nedeni vardır. İşte bu nedenler içerisinde en önemlisi aile faktörüdür.

Aile üyelerinin birbirine karşı bazı görev ve sorumlulukları vardır. Ailenin güçlü bir yapıda olabilmesi için, aile üyelerinin birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Birbirlerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getiren aile üyeleri, bu sayede her alanda çok daha başarılı olurlar. Özellikle de eşlerin birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirdikleri bir aile ortamında yetişen çocukların başarılı olma ihtimali daha yüksektir.

Bu konuda yapılan bir araştırmada, başarılı öğrencilerin büyük çoğunluğu, başarılarını kendi çalışmalarına borçlu olduklarını ifade etmişlerdir.  Ancak yardımcı faktörler olarak da önem sırasına göre “aile, okul ve sosyal”  nedenleri de sıralamışlardır. Yine başarılı öğrencilerin bir bölümü, evlerinde huzurlu bir ortam olduğunda derslerinde fazlasıyla başarılı olacaklarını belirtmiştir. Başarısız öğrencilerin çoğunluğu da, başarısızlıklarından  ailelerini birinci derecede sorumlu tutmuşlardır. Yina başka bir araştırmada ebeveynler, çocuklarının okul başarısızlığının birinci derecedeki nedeni olarak yeteri kadar ders çalışmayışlarını göstermişlerdir. İkinci olarak da aileden kaynaklanan sebepleri belirtmişlerdir.

Öğrencilerin başarısızlığının aileden kaynaklanan sebepleri içerisinde en önemlisi, başta da belirttiğimiz gibi aile içindeki huzursuzluk ve iletişim bozukluğudur.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar