• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 505 Görüntülenme

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Dünyaya bilgisiz ve aciz olarak gelen insanın, şüphesiz ki bilgiye, eğitime ihtiyacı vardır. İyi bir eğitim-öğretim için öğrenci öncelikle tam bir kararlılık ve niyetle yola çıkmalı ve belirlediği hedefe doğru yürümelidir. Bir insanın, bir çocuğun eğitim ve öğretimi için en uygun zamanla ilgili; insan ömrünün tamamı eğitim ve öğretim dönemidir denilebilir. Öğrencilerin eğitim ve yetişmelerinde en etkili ve önemli unsurlardan olan öğretmenler, özellikle belirli yaşlardaki çocuklar için en büyük örnektirler.

 

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?Çocukların, öğrencilerin hayata intibakları ve bir mesleğe yönlendirilmeleri bakımından öğrenci öğretmen ilişkileri de büyük önem arz etmektedir.

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Öğrenmenin usulü, öğrencinin verimli bir şekilde yetiştirilmesi, öğretmene karşı nasıl bir tutum ve davranış içerisinde olunması gerektiği, öğretmen öğrenci ilişkilerinde gözetilmesi gereken temel hususlar bağlamında her biri ayrı bir makale konusu olabilecek şu hususlara dikkat çekilebilir: İşin temelini sevgi oluşturmalıdır. Öğrenci ve öğretmen münasebetleri de sevgi, saygı, şefkat ve karşılıklı güven temelinde olmalıdır. Eğitim-öğretim binasını güçlü kılan temel unsurlar bunlardır.

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır?

Öğrenci, öğretmenlerine karşı yağmura hasret toprak gibi olmalıdır. Öğretmenlerden gelen hikmet yüklü bilgilere tabi olunmalıdır.
Öğretmenlere güven duyulmalı fakat bu güven ve tabi olma bilinçli ve şuurlu olmalıdır. Öğrenci kendi bilgisini yeterli görüp, ek bir bilgiye, öğretmene ihtiyaç yok gibi bir duyguya asla kapılmamalıdır. Sadece bir öğretmene ve bilgiye de körü körüne bağlanılmamalıdır. Öğrenci, öğretmenlerine saygılı ve bağlı, derslerine devamlı, öğrenmede de kararlı olmalıdır. Derslere devamlılık ve takip de başarıyı artıran faktörlerdendir.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar