• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 811 Görüntülenme

Okula alışma dönemi nasıl aşılır?

Anasınıfı ve İlkokul birinci sınıflar için okullar bugün açıldı. Özellikle de ilk defa okula başlayacak olan çocukların yaşanabilecek uyum sorunları hakkında Rehberlik Uzmanları velilere altın değerinde çok önemli önerilerde bulundu.

Eğitim-öğretim yılı anaokulu ve ilkokul birinci sınıflar için başladı. Bu sene ilk defa öğrenci olacaklar için farklı bir heyecan yoğunluğu yaşanıyor. Ebeveynler ise çocuklarının yeni bir ortama ısındırılması için çaba içerisindeler. Ülkemizin kitap, kırtasiye ve teknoloji perakende zinciri NT\’nin uzmanları, yeni okula başlayacaklar için çok önemli tavsiyelerde bulundu.

İşte okula yeni başlayacaklara özel öneriler:

Anaokulları ve ilkokul birinci sınıf ile artık eğitim-öğretim hayatı başlarken uzmanlar aileleri uyarıyor. Okul hayatına ilk adımı atarken çocuklar farklı tepkiler geliştirebiliyor. Eğitim maratonunun ilk basamağı olarak görülen bu güzel başlangıçta birçok sorun da yaşanabiliyor. Bu durumda aileler kimi zaman ne yapacağına, nasıl davranacağına doğru karar veremiyor. Peki, çocuğu okula yeni başlayan aileler nelere dikkat etmeli, karşılaştıkları problemleri nasıl aşmalıdırlar?

Okula alışma dönemi kısa zamanda nasıl geçirilir:

-Agresif tutumlar geliştirmeyin.
– Çocuğunuzun içindeki korkuları yenmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olmaya özen gösterin.
– Okula gitmesi için onu cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde ise açık ve anlaşılır konuşarak, nedenini öğrenmeye çalışın.
– Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin.
-Her zaman çocuğunuza yanında olabileceğiniz hissini verin.
– Öğretmenle işbirliği içerisinde olun
– Korku ve tedirginlik iki haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin

En önemlisi de; okula yeni başlayan öğrenci ailelerinin her gün okuldan eve gelince neler yaptığı ile ilgili mutlaka dinlemeleri gerekir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar