• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1057 Görüntülenme

Oruçluyken baş ağrısını geçirmenin yolları

Bu yıl Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç tutulan saatler oldukça uzun. Bu durum kişileri zorlayıp baş ağrılarına neden olabiliyor.

Aç ve susuz kalınan sürenin artması insanlarda bir takım ağrıların oluşmasına sebep oluyor. Bu ağrılar arasında en sık görüleni baş ağrısıdır. Oruçluyken orucunuzu bozmadan ilaç almadan baş ağrısını geçirebilirsiniz.

Migren gibi kronik bir baş ağrısına sahipseniz oruç tutmanız ağrıları tetikleyecektir. Migren hastası olan bir kişi oruç tutarken ciddi migren ataklarıyla karşılaşabilir.

Oruç sırasında görülen bir diğer ağrı gerilim baş ağrısıdır. Özellikle gece sahura kalkılması nedeniyle uyku düzenin bozulması ve açlığın da eklenmesi gerilim baş ağrısına neden olmaktadır. Ciddi anlamda kafeinli içeceklere bağımlı olan kişilerde de oruç sırasında baş ağrıları görülmektedir.

Eğer daha önce böyle ağrılarla karşılaşılmadıysa bu ağrılar ciddiye alınmalıdır.

Eğer hafif ya da orta şiddette bir ağrıysa nefes veya gevşeme egzersizleri sayesinde bu ağrı geçirilebilir. Anca kişinin bu egzersizleri nasıl uygulayacağını bilmesi gerekir.

Gerilim ağrılarında nefes ve gevşeme egzersizlerinin yanında dağıtma egzersizleri de uygulanabilir. Başka bir şeyle uğraşarak kişi dikkat dağıtma egzersizleri yapabilir. Örneğin müzik dinleme gibi.. Aynı zamanda imkan varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanma, temiz havaya çıkma gibi bir takım tedbirler de ağrının azalmasını sağlayabilir.

Çalışan kişiler için Ramazan ayında oruç tutmak oldukça zor olabiliyor. Eğer iş gününde oruç tutuyorsanız ve başınız ağrımaya başladıysa şu önerileri uygulayabilirsiniz:

– Açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın.

– Bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun.

– Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız hemen kas gevşetici egzersizleri ya da nefes egzersizlerini uygulayın.

– Buna rağmen ağrı hala şiddetleniyorsa dayanılmaz boyuta ulaşmadan orucunuzu bozarak bir şeyler yiyin

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar