• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 749 Görüntülenme

Orucun sağlık açısından faydaları nelerdir?

Orucun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Orucun sağlık açısından faydaları.

Oruç, kan şekerini bütün gün dengede olmasına faydalıdır. Mide boş iken kan; beyin kalp ve sinir sistemine eşit bir oranda yayılır ve bu organların da düzenli çalışmasına yarar sağlar. Oruç tutmak Ramazanın en güzel ibadetlerinden birisidir. Manevi olarak insana kattığı faydaların yanında fizyolojik ve psikolojik olarak da oldukça yararlıdır. İnsan vücudunu bir ay boyunca zararlı atıklardan arındırarak hastalıklardan kurtulmasına ve şifa bulmasına yarar sağlar. Ayrıca harika bir detokstur.

Orucun sağlık açısından faydaları nelerdir?

Hastalıklara karşı daha dirençli hale geldiğimiz Ramazan ayı insülini de dengede tutar. Normal zamanlarda şekerli gıda tüketildiğinde insülin yükselir, bir süre sonra düşer. Düşünce yeniden şekerli besine ihtiyaç duyulur ve bu kısır döngüyle insülin dengesi bozulabilir. Oruç; kan şekerinin bütün gün bir dengede olmasına yardımcı olur. Mide boş olduğu için kan; beyin kalp ve sinir sistemine eşit oranda dağılır; bu organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur. Oruç esnasında dinlenen sinir sistemi; daha hızlı kalori yakar ve metabolizmayı hızlandırır.

Orucun sağlık açısından faydaları nelerdirRamazan ayında “sağlıklı beslenme”ye dikkat edilerek kilo kontrolü sağlamak da mümkündür. Yağ yakımını hızlandıran oruç; bağırsak fonksiyonlarını da düzene sokar. Tansiyonu dengeler, vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak cildin güzelleşmesine katkıda bulunur. Sivilce ve akneleri azaltır. Kanserli hücrelerin vücuda yayılma hızını düşürür. Vücudun bu dinlenme vaktinde beyindeki kök hücre oluşumu destek görerek zihinsel bir zindelik meydana gelir. Ayrıca hormonların daha dengeli ve sağlıklı çalışmasına da etkisi vardır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar