• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 758 Görüntülenme

Osmanlı kadınları hakkında

Batılıların Osmanlı kadınları hakkında yaygın olarak karalayıcı bir üslubu vardır. Hatta bu alanda bir edebiyat oluşturacak kadar eser yazılmıştır. Bunlara da sürekli Türkleri yani müslümanları anlattığı için \’\’Turcica\’\’ denilmiştir. Yalan tarih kitaplarından, hayalden oluşan seyahat ve elçilik hatıralarına kadar birçok metin, Avrupalıların İslam\’a bakışını da etkilemiştir. Macaristanlı György\’nin 1481 yılında Roma\’da yayınlanan eseri, bu edebiyatın ilki kabul edilir. Maksadı karalamak olan yazarı gördükleri öyle şaşırtmıştır ki, itiraf etmek zorunda kalır:

\’\’Kuşkusuz, Türklerin yanında bulunduğum süre içinde tanık olduğum bu zayıf cinsiyetin edebini düşününce ve Hristiyan kadınların ne kadar uygunsuz ve alçak adetlere ve giyim kuşama sahip olduğunu anladığımda büyük bir şaşkınlığa düşmüştüm. Fakat tanık olduklarımın tüm Türkiye için geçerli olmasına rağmen- çünkü gittiğim her yerde aynı durumla karşılaşmışımdır- Hrisiyanlarda gördüklerimin evrensel bir kınama duygusu oluşturacak kadar yaygın değildir.

Türk kadınları büyük bir tevazu içinde giyinmektedirler, giyim kuşamlarında en ufak aşırılık ya da süs olmaz. Başlarını çeşitli örtülerle örtüp baş ve boyunlarını iffet ve özenle sarmaktadırlar. Bu arada örtünün yüzlerinin sağ tarafına gelen bölümünü aşağı doğru uzatmaktadırlar ki evlerinden çıkmaları gerektiğinde ya da evlerinin içinde bir adamla karşılaştıklarında, örtüyü çekip yüzlerini örtebilsinler. Bu hepsi için geçerlidi, köylülerden halk tabakasından sıradan insana kadar… Erkekler kendi evlerinde bile, ne hareketlerinde ne de sözlerinde ne de davranışlarında en ufak arsızlık ya da sefihlikte bulunurlar. Hatta evlerinde çok olgun davranılar. Tüm ev halkı evin erkeğine saygı ve hatta biraz korku duyarlar. Yanında on beş yıl kaldığım son efendimin evinde kadınlarla ilgili gördüklerimi anlatmaya kalksam sayfalar yetmez. Mesela efendimin oğlunun eşini on beş yıl boyunca efendimin önünde yüzünü peçeyle örtmeden ne yemek yediğini ne de tek bir kelam ettiğini gördüm.”

Kaynak: Macaristanlı György (Çev. Lale Aslan Özcan), Türkler, Bilge Kültür Sanat Yayınları, İst.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar