• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 671 Görüntülenme

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı

Cilt esnekliğinin doğal olarak azalmasının yanı sıra doğal hormonların düşüşü de sürer. Cilt incelmesi, ölü cilt hücresi birikimi ve renk bozulması gittikçe artar. Bazen akne de görülebilir ama bu yaşta sivilceler kist benzeri olup derine indiği gibi, uzun süre devam eder. Genellikle menopoz döneminin başlangıcı 45-55 yaşları arasında ortaya çıkarken, bazı kadınlarda otuzlu yaşların başında menopozun neden olduğu uykusuzluk, kilo artışı, sinirlilik, geçici bellek kaybı, ateş basması, saç ve cilt kuruması ortaya çıkabilir. Düzensiz adet dönemleri, çene gibi beklenmedik yerlerde kıllanma ve akne sivilcelerinin görülmesi polikistik yumurtalık sendromuna işaret eder. Beslenme eksikliği çeken, sigara içen, çocuk doğurmamış olan kadınlar daha erken yaşta menopoz dönemine girerler. Sürekli yaşanan stres hormonal yaşlanmayı hızlandırdığı gibi, stres hormonlarının aşırı üretimi böbreküstü bezleri yorgunluğuyla bağlantılı semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir. Tıp literatüründe böbreküstü bezleri yorgunluğu, aralarında fibromiyalji, hipotiroit, kronik yorgunluk sendromu, artrit ve erken menopoz gibi birbiriyle bağlantılı sorunlarda etkili bir unsur olarak tanımlanmaktadır ve akne, saç dökülmesi, depresyon, kilo alımı, bağışıklık sistemi zayıflığı ve uykusuzluk gibi istenmeyen yan etkilere de sahiptir.

Otuzlu Yaşlarda Cilt Bakımı

Otuzlu yaşlara gelindiğinde ciltteki en büyük sorun, artık deri hücrelerinin daha az yağ üretmesi sonucu nem kaybının da ortaya çıkmasıdır. Daha gençken sivilcelere neden olarak sorun çıkaran cilt yağı, otuzlu yaşlarda azalmaya başlar fakat aslında gençlikte sizi kırışık ve yaşlanmadan koruyan da yine bu yağ tabakasıdır. Cildin yağlı olması, temiz olmak şartıyla, dış etkenlerden teni koruyarak sıkılığını ve tazeliğini korumasına yardımcı olmaktadır. Bunun için hazırlanmış uygun nemlendirici ve yağlandırıcılardan yararlanabilirsiniz otuzlu yaşlarda kırışıkların  önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz.

Kadınların genellikle uygun fiyata ve arkadaşları tarafından önerilen bakım kremlerini aldıkları bilinir. Ama her bakım kremi her cilt ve her kadın için uygun olmayabilir. Bir dermatolog ya da cilt uzmanından tavsiye alarak kendi cildinize en uygun bakım kremini almalısınız. Aynı şey makyaj malzemeleriniz için de geçerli. Unutmayınız ki, artık cildiniz eskisinden daha hassas ve çok daha kolay kırışabilir durumda.

Şayet şimdiye kadar spor yapmadıysanız, düzenli olarak spora başlamanız da cildinizin ve vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Yüz egzersizleri de yüzünüzdeki kasların ve elastik yapının çalışmasını sağlayarak cildin kendisini toparlamasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar