• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 447 Görüntülenme

Oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Çocuğun ufak yaşlardan başlayarak teknolojik aletlerle haşır neşir ilişkisini kontrol etmeyen, gerekli yönlendirme ve sınırlandırmayı yapamayan, bunun yanında akıllı telefon ve tabletleri bebeğe bakıcı olarak kullanan aileler ergenlik çağında da etkili müdahalelerde bulunamaz. Söz konusu olan şayet bir oyunsa bu çocuğuma ne kadar zarar verebilir?” diyorsanız; sandığınızdan daha çok zarar verebilir! Peki çocuklarda oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla ilgili aklınıza bile getirmek istemediğiniz en kötü senaryolardan biridir “bağımlılık”. Bir zamanlar “Benim çocuğum yapmaz, bizim başımıza gelmez” diyen pek çok anne-babanın gün gelir en acı gerçeği bu olur. Bağımlılık denilince sadece alkol ve uyuşturucu madde kullanımı olarak düşünmemek gerekir. Son yıllarda yükselişe geçen ve üzerinde durmanız gereken ilginç bir bağımlılık çeşidi daha var: dijital oyun bağımlılığı.. Bu bağımlılığın zararlı sonuçları alkol ve uyuşturucu maddeler gibi hemen ortaya çıkmıyor. Ayrıca bu konuda toplumsal duyarlılık olması gereken seviyeye ulaşmış değildir. Tüm bu gerekçeler dijital oyun bağımlılığını bir bakıma “görünmez” kılıyor. Ebeveynler adeta çocuklarının oyun bağımlısı olduğunu çoğu vakit fark edemiyorlar ya da bu durumu bir bağımlılık olarak görmüyorlar.

Oyun bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Söz konusu olan şayet bir oyunsa bu çocuğuma ne kadar zarar verebilir?” diyorsanız; sandığınızdan da daha çok zarar verebiliyor! Ailelerin konunun oyun değil bağımlılık olduğunu fark etmeleri sorunu ciddiyetle ele almalarının birinci öncülü. Türü ne olursa olsun bağımlılık fiziksel ve psikolojik açıdan birçok olumsuz sonuç ortaya çıkarır. Söz konusu dijital oyun bağımlılığı olduğunda beden duruşundaki bozukluk, bel ve sırt ağrıları, görmede zayıflık, halsizlik gibi fiziksel şikayetlere; uyku ve yeme bozukluklarına, sosyal aktivitelerden kopmaya, yalnızlaşma ve iletişim sorunlarına, okul başarısında düşme gibi pek çok sosyal problem de eşlik ediyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar