• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 591 Görüntülenme

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Birçok fobinin nesiller arası aktarılması da genetik etkenlerin doğrudan yaşantıdan çok daha önemli olabileceğini düşündürebilir. Mesela yılanlardan,  böceklerden, farelerden, yükseklikten, şimşekten ya da kapalı alandan korkma sıklıkla gözlenirken elektrik gibi günümüzki tehlikeli bir uyarana karşı daha az korku gözlenmektedir. Geçmişte atalarımız bakımından hayati tehlike oluşturan bu gibi nesne veya durumlara karşı daha seri şekilde korku edinmek hayatta kalmak açısından avantaj sağlamış olabilir.

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Özgül fobi nedir belirtileri

Aşırı çekingen, utangaç veya kolayca rahatsız olan emekleme çağındaki çocukların 7 -8 yaşlarına geldiklerinde böyle olmayan çocuklara göre birden çok özgül fobi sergileme riskinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu da özgül fobide genetik yatkınlığın rolü olduğunu düşündürmektedir.Özgül fobi kişinin belirli bir nesne ya da durumun varlığında belirgin korku yaşadığı bir rahatsızlıktır.

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Özgül fobi nedir belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlığı olan kişilerde fobi yaratan uyarıcıyla karşılaştıklarında genellikle panik atağa benzer bir korku tepkisi görülür, bazı kişiler panik atak da yaşayabilir. Özgül fobisi olanlar korktukları nesne veya durumlardan kaçınmak için büyük çaba harcarlar. Klostrofobisi (kapalı alan korkusu) olan birisi asansöre binmemek için çok yoğun çaba harcar ve katları merdivenle çıkabilir. Örümceklerden korkan birisi ise izlediği flmde örümcek gördüğünde gözünü kapatabilir ve hatta ortamı terk edebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde kaçınma davranışları bu rahatsızlığın en dikkat çekici özelliğidir. Fobik durumda korkunç bir şey olacağına dair mantık dışı beklenti, bu durumla karşılaşılınca verilen tepkinin kişi için çok rahatsız edici olmasıyla birleşince kişiler bu tarz kaçınma davranışlarında bulunur ve bunu sürdürürler. Örneğin köpek bulunan eve gitmeme, hava yağmurlu mu diye sürekli olarak hava durumunu kontrol etme veya sinemaya gitmeme buna örnek verilebilir.
Özgül fobiler toplumda yaygın olarak görülmektedir. Erişkinlerin %60’ı değişik fobiler bildirmektedir ve erişkinlerin %11,5’i yaşamları boyunca bir özgül fobi tanısı almaktadır. Ülkemizde bir yıllık görülme oranı %2,7’dir. Kadınlarda %3,8, erkeklerde ise %1,8.

Tedaviye başvuru oranı ise genellikle düşüktür, başvuran erişkinlerde genellikle birden çok tip bir arada görülür. En sık görülen tip durumsal olmakla birlikte sırayla doğal çevre, kan- enjeksiyon- yaralanma, hayvan tipleri görülür. Özgül fobilerin başlangıç yaşlarında da farklılıklar gözlenmektedir.
Hayvan fobileri, kan-enjeksiyon-yaralanma ve dişçi fobileri genellikle çocuklukta başlar. Bununla birlikte klostrofobi ve araba kullanamama gibi fobilerergenlik veya erken erişkinlik döneminde başlama eğilimindedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar