• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 579 Görüntülenme

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

Çocukluk ve tehlike kavramları, anne babaların zihinlerinde büyük yer kaplayan kavramlardır. Çocuk sahibi olmanın ve yetiştirmenin birçok amacı var: Türümüzü devam ettirmek, geleceğe güvenle bakabilmek, dünyaya kendimizden bir şeyler bırakabilmek gibi…Birçok örneği verilebilecek bu motivasyonlara pratik açıdan şu amaç da eklenmelidir: Çocuk yetiştirmede en önemli hareket noktası, çocuklarımızı gerçek dünyaya hazırlamaktır. Bu hazırlık süreci ne kadar iyi geçirilirse, çocuğumuzun dış dünya ile uyumu da o kadar kolay olacaktır.

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

Dış dünya, yeni keşiflerin yapıldığı, yeni canlı ve nesnelerin tanındığı ve kontağa girildiği; keşfedilmeyi bekleyen bir kıta gibi çocuklarımızın deneyim evrenine yaklaşmaktadır. Burada anne bebek ilişkisi üzerinden düşünmeye başlarsak ilk keşfedilen annedir. Emme seansları annenin bedeninin, teninin, ilgisinin tanındığı ilk keşif çalışmalarıdır.

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kurallarıBu çalışmalar, bir annenin çocuğuna sunduğu güvenli bir alanda gerçekleşir ve bebek doğumdan sonraki ilk bir yılda ağzı aracılığıyla annesinden ibaret olarak algıladığı dünyayı keşfeder. Dış dünyanın, ilişkilerin mesela deprem gibi toplumsal travmaların olumsuz etkileri altında olmayan bir annenin, tüm ruhsal enerjisini bebeğine aktarmasının önünde hiçbir engel yoktur. Nitekim bebek, anneyi keşfederken anne de bebeğini, onun tepkilerini, duygusal limitlerini, mimikleri, jestleri aracılığıyla kavramaya başlar
Çocuklar, olgunlaştığı sürece sahip oldukları becerileri kendileri değerlendirmeye, özgüvenlerini biçimlendirmeye başlar. Bunu yaparkende ailenin yanında öğretmenler ve yaşıtları dahil diğer kaynaklardan da beslenirler. Okul, bu manada çok önemli bir kaynaktır, bu nedenle çocuğun okul hakkında söylediklerini ciddi olarak dinlemeli, yalnızca okulda yaptıklarını değil, bunlarla ilgili hissettiklerini de duymaya çalışmalıdır.

Özgüven, belli bir dereceye ulaşana kadar gelişir; genelde 10 yaşında özgüvenin gelişimi tamamlanır. Daha sonra, ergenlik döneminde çocuk özgüvenini test etmeye başlar. Çocukların özgüvenini en çok etkileyen kaynak ebeveynleridir.. Çünkü çocuklar ilk senelerini, onları çevreleyen yetişkinlerin kendileri ile ilgili düşüncelerinin bombardımanı altında geçirirler, sonraki yıllarda bu duyduklarını kendi davranışlarına yansıtmaya başlarlar. Anne ve babadan sonra çocuğun özgüveninde en büyük etkiyi yapan öğretmenleridir. Sonra da yaygın inanışın tam tersine akranlarıdır.

Çocuğun özgüvenini geliştirmek için ona nasıl yardım edebilir?

– Anne ve babanın çocuğundan beklentileri onun kabiliyetleri ve yapabilirliğiyle kıyaslandığında gerçekçi olmalıdır.

– Çocuğa sınırların belli olduğu ve sevginin açıkça ifade edildiği olumlu bir ev yaşamı sağlanmalıdır. Böyle bir ev ortamında yetişen çocuğun, hem akademik, hem de kişisel özgüveninin temeli oluşturulmuştur.

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları:

– Okul hakkında yetersizliklerinden çok başarılarının üzerinde durulmalıdır. Bir dersten aldığı düşük bir not, diğer dersteki çalışma ve başarısını gölgelememelidir.

– Başarıları kadar gösterdiği gelişme ve ilerlemeler de çocuğun dün yapamadıkları ile bu gün yapabildikleri karşılaştırılarak somut olarak ortaya konmalıdır.

– Çocuğa kendi işini kendisinin yapması için fırsat tanınmalı, kendi başına yapabileceği işler bir yetişkin tarafından yapılmamalıdır.

– Başladığı işi bitirmesi konusunda motive edilmeli, destek olunmalı, model oluşturulmalıdır.

-Başarısızlıkta yaptığının zor olduğunu kabul edip denemesi için yüreklendirilmeli, mücadele etmesi sağlanmalıdır.

-Çocuğun; duygu, düşünce ve inançlarını; açık dürüst ve başkalarının haklarını ihlal etmeden, karşısındaki kişiyi aşağılamadan, incitmeden ve ezmeye çalışmadan ifade etmesi sağlanmalıdır.

– Çocuk haklı olduğunda haklılığı vurgulanmalı, haksız olduğunda hataları ve nasıl düzeltilebileceği konuşulmalıdır.

-Sosyal muhakemesini geliştirmek için sorunu onun adına çözülmemeli, çözüm bulmasına yardımcı olunmalı, alternatifler üzerine düşünmesi sağlanmalıdır.

– Kendi kararlarını verebilmesi, seçim ve tercihlerini yapabilmesi için uygun ortam yaratılmalı; karar, seçim ve tercihlerinin sonuçlarına katlanması sağlanmalıdır.

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

Özgüvenli çocuk yetiştirmenin altın kuralları

-Duygularını ifade etmesi, yaşadıklarını paylaşması konusunda ona model olunmalıdır. Konuşmaya başladığında onu sonuna kadar dinlemek, onun anlatmak konusundaki motivasyonunu ve kendini ifadesini arttıracaktır.

-Evde düzenli olarak belli konularda sorumluluk alması sağlanmalı ve aldığı sorumlulukları yerine getirip getirmediği izlenmelidir.

– Çocukla konuşurken yere çömelmeli ve onun göz seviyesine inilmelidir; bu ona önemli olduğu mesajını verir. Onun da diğer kişilerle iletişiminde göz teması kurmasına özen gösterilmelidir.

– Çocuğun mümkün olduğu kadar farklı sosyal ortamlarda bulunması sağlanmalı, değişik insanları, çevreleri ve ortamları tanıması için fırsat verilmelidir.

-Girdiği farklı sosyal ortamlarda başarabileceği görevler alması sağlanmalıdır.

– Çocuğun zamanını verimli kullanması için onu yönlendirmek gerekir. Kendi kendisini meşgul edebileceği konular konusunda rehberlik edilmeli, kendine yetebildiğini görmesi sağlanmalıdır.

-Hoşlandığı, başarılı olabileceğine inandığı, yetenekli ve ilgili olduğu alanda bir hobi edinmesi sosyalleşmesi ve özgüveninin gelişmesi açısından önemlidir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar