• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 321 Görüntülenme

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Yeni nesil cihazlarda doğrulama için PIN ve parolaların yerini parmak izi ve hatta iris okuyucularının almaya başladığını görmekteyiz. Bu tür çözümlere ek olarak iki aşamalı doğrulama da giderek artan oranda destekleniyor. Özellikle de ödeme aşamasında ciddi çekinceler söz konusu olabilmekte ve ödeme sistemlerinde dünya markalarından MasterCard, kullanıcılara yeni bir güvenli seçenek sunuyor.

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Başkalarına ait imzaları taklit etmek, girilen parolaları görmek mümkün ama parmak izi geçerli olunca dolandırıcılık zorlaşıyor. MasterCard’ın bunu gerçekleştirebilmek adına kart içine özel bir alıcı ve yonga eklediği ortada. Bu nedenden dolayı biyometrik doğrulamalı kartların üretilebilmesi için kart sahibinin ilgili şubeye gidip parmak izini bırakması gerekiyor. Açıklamaya göre bir karta çift parmak izi eklenebiliyor. Ardından gönderilen kartla sadece parmak izi kullanarak ödeme yapılabildiği gibi isteyenler ardından klasik biçimde PIN girmeyi seçebiliyor. İlk aşamada Güney Afrika’da test edilmekte olan yeni çözüm bu sene içinde diğer ülkelerde de kullanılabilir olacak. Elbette buna ulaşabilmek için çalıştığınız bankanın destek vermesini beklemeniz gerekecek. İşin ilginci bu kartı alanlar sadece kendi parmak izlerini girebilecekler ve kartı birine verip aylık çekmesini vb istemeleri mümkün olmayacak.

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Parmak izi doğrulamalı kartlar

Klasik kredi kartı boyutlarında ve kalınlığında olan kartlarda parmak izi alıcısı kenara yakın duruyor. Alışveriş noktalarında yer alan yonga okuma desteğine sahip POS cihazları sorunsuz biçimde yeni nesil parmak izli kartları kullanabilecek. Eski nesil manyetik şerit okuyan cihazlarsa desteklemeyecek.
Herhangi bir dezavantaja sahip görünmeyen parmak izi okuyuculu yeni nesil kartlar kısa süre içinde yaygınlaşabilir ve MasterCard rakibi VISA da benzer yoldan gidebilir. Bu yeni çözümler için ek bir ücret istenip istenmeyeceği merak konusu.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar