• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 501 Görüntülenme

Parmak izi okuyucuları yeterince güvenli mi?

Parmak izi okuyucuları yeterince güvenli mi

Parmak izi okuyucuları yeterince güvenli mi?

Suçların faillerinin bulunmasında etkin bir rol oynayan parmak izleri, gelişen teknolojiyle beraber kimlik tespitinin yanında anahtar ya da şifre görevi de görebiliyor. Şöyle ki parmak izi okuyucuları, veri erişiminde kişisel güvenliğin sağlanması amacıyla farklı büyüklük ve çeşitte olan birçok cihazlarda bile kullanılmaya başlandı.

Üniversite bünyesinde yapılan yeni bir çalışma özellikle akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda sıkça karşımıza çıkan parmak izi kilidinin aslında sanıldığı kadar güvenli olmadığını gösteriyor. Biyometrik özelliklerle ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmada akıllı telefonların kilidini açabilen iki boyutlu parmak izi kopyaları hazırlanıyor. Bu yöntemde, önce parmak izleri taranarak 300 dpi (inç başına düşen nokta sayısı) ya da daha yüksek çözünürlükte resim formatında kaydediliyor. Daha sonra bu resim, özel bir kâğıt ve mürekkep kullanılarak basılıyor. Yaklaşık 15 dakika gibi bir kısa bir sürede hazırlanabilen bu parmak izi baskısı, parmak izi ile açılan farklı markalara ait akıllı telefonlar üzerinde deneniyor. Bu çalışmada elde edilen verilere göre, özellikle bazı markaların akıllı telefonları sahte parmak iziyle diğerlerinden çok daha kolay açılıyor.

Aslınabakılırsa bu çalışma parmak izi kopyalanmasıyla ilgili ilk çalışma değil. Mesela daha önce toner, lateks (bitkilerin süt görünümündeki öz suyu) ve beyaz tutkal kullanılarak sahte parmak izleri hazırlanabildiği gösterilmişti. Fakat, yabancı bir üniversitede gerçekleştirilen bu çalışmaya göre parmak izleri şimdiye kadar geliştirilen yöntemlerden çok daha kısa sürede ve kolay bir şekilde taklit edilebiliyor.

Parmak izi okuyucuları yeterince güvenli mi?

Akıllı telefonlarda bir çok kişisel verinin kaydedilmesi ve bu telefonların bankacılık işlemlerinde kullanılması gibi nedenlere bağlı olarak akıllı telefonların güvenliği kesinlikle büyük önem taşıyor. Bu sebeple çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, parmak izi okuma teknolojilerinin güvenlik açığını göstererek bu teknolojilerin geliştirilmesi konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar