• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 662 Görüntülenme

Patlıcan suyunun faydaları

Patlıcan suyunun faydaları

Patlıcan suyunun faydaları nelerdir

Salatadan sulu yemeklere, közlenmiş lezzetlerden fırınlanmış tatlara kadar farklı şekillerde patlıcanı tüketebilirsiniz. Patlıcanı yemeklerde kullanabileceğiniz gibi suyunu da tüketebilirsiniz. Japonya’da yapılan araştırmalarda patlıcan suyunun kansere karşı iyi bir takviye olduğu ortaya çıkmıştır.
Bunun yanında patlıcan suyu tıpkı sebzenin kendisi gibi ani kalp krizleri ve inme riski, hipertansiyon, şeker hastalığı ve daha birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Patlıcan, içeriğindeki potasyum sayesinde pek çok sayıda insana büyük zorluk veren kolesterolün düzeyini büyük ölçüde dengeleyebiliyor. Ayrıca potasyum sayesinde de kan basıncını; yani tansiyonu da kontrol altına almak için iyi bir besin kaynağıdır. Patlıcanın bu özelliklerine ilaveten kalp sağlığını korumada önemli bir gıda türü olduğu belirtilmektedir. Patlıcan tam bir A vitamini deposu olmakla beraber C,E ve K vitaminlerini de içermektedir. Ayrıca, yine potasyum, magnezyum, sodyum açısından zengin ve faydalı bir sebzedir.

Patlıcan suyunun faydaları

Patlıcanı yemeklerde kullanabileceğiniz gibi suyunu da tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda patlıcan suyunun kansere karşı savaşmada iyi bir takviye olduğu ortaya çıkmıştır.
Bununla birlikte patlıcan suyu aynı sebzenin kendisi gibi ani kalp krizleri ve inme riski, hipertansiyon, şeker hastalığı ve daha pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Patlıcan suyunun faydalarıSu oranı yüksek ve kalori değeri oldukça düşük olan patlıcan kilo problemi yaşayanlar, yaza hazırlık yapanlar ve formunu korumak isteyenlerin diyet listesinde patlıcana mutlaka yer vermeli. Aynı zamanda lif bakımından da oldukça zengin olan bu sebze ile hem uzun süre tok hissedip hem de düzene giren sindirim sistemi ile birlikte kilo vermek daha kolay olacaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar