• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1966 Görüntülenme

Peygamber Efendimizin fiziki özellikleri nelerdir

Peygamber Efendimizin fiziksel özellikleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) irice kemikliydi. Mübarek yüzleri ay gibi parlardı. Orta boyludan biraz uzunca, boyludan biraz kısacaydı. Başı büyükçe,saçları düz idi. Saçlarını bazen iki tarafa ayırır, bazen ayırmazdı. Uzattığı zaman kulak yumuşaklarına ulaşırdı.

Beyaz tenli, alnı geniş, uzunca ve hilal kaşlı, kaşları birbirinden uzak ve arası açıktı. İki kaşı arasında bir damar bulunurdu ki öfkelendiği zaman belirirdi. Burnu hafif uzunca ve kavisli idi. Yüzünde daima bir nur parlardı. Her gören ondaki nurani farklılığı sezerdi. Burun kemiği belirgince, gayet ölçülü ve ahenkli idi. Sakalı gür idi. Gözlerinin siyahı tam siyahtı. Yanakları düzgün, ağzı genişçe, dişleri gayet düzgün beyaz ve parlak, araları açıktı. Göğsünden karnına doğru olan tüyler gayet yumuşak idi. Boynu düzgün ve parlak olup bir gümüş temizliğini andırırdı.

Yaratılışı mutedil, sıkıca etli, vücudu sağlam ve kendine sahip idi. Karnı göğsüyle beraber olup şişman değildi. İki omuzları uzakça olup göğsü genişti. Eklemleri irice idi.

Saçlarının teninde başladığı yer teninden net çizgilerle ayrılmıştı. Göğsü ile göbeği arasındaki kıllar bir hat çekilmiş gibi idi. Kolları, bilekleri ve göğüs üzerlerinde kıl vardı, bilek kemikleri uzundu.

(Tirmizî, eş-Şemaîl)

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar