• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1163 Görüntülenme

Pınar Selek Kimdir, Neden suçlandı

Pınar Selek azınlıklarla ilgili çalışmalarıyla tanındı. 8 Ekim 1971 tarihinde İstanbul\’da doğan Pınar Selek, sosyolog, yazar ve düşünürdür. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitim görerek lisans ve yüksek lisans öğrenimini aynı bölümde tamamladı.

Pınar Selek\’in adı bu sıralar Mısır Çarşısındaki patlama davasında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldığı ve  kendisi için kırmızı bülten çıkarıldığı haberiyle anılıyor.

Pınar Selek transseksüeller, sokak çocukları ve seks işçileri gibi ayrımcılığa uğrayan gruplarla ilgili yaptığı araştırma ve çalışmalarıyla da tanınır. 1998\’de PKK üzerine yürüttüğü araştırması sebebiyle terör suçu şüphesi altına alındı. O dönemde PKK için propaganda yapmak iddiasıyla tutuklandı ve filistin askısı, elektroşok ve kafatasına elektrik verilmek suretiyle ağır işkence gördüğü ifade edilir. Berlin’deki Überleben İşkence Kurbanları için Tedavi Merkezi, 2010\’da, gördüğü işkencenin etkilerini doğrulayan bir rapor hazırladı. 2,5 yıl sonra salınmasının ardından 2002 ve 2006 yıllarında beraat etmiştir. Mısır Çarşısı\’ndaki patlamanın bombadan kaynaklandığı yönünde kesin bilir kişi raporu bulunmamaktadır.

24 Kasım 2010\’da davanın tekrar açılacağı açıklandı. Savcının ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açtığı davanın ilk celsesi beraat kararıyla sonuçlandı; ama Yargıtay kararı bozup 24 Ocak 2013\’te ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi\’nde hala Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili olarak yargılanmaktadır. 24 Ocak 2013 tarihinde 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek\’in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Selek 25 Ocak 2013 tarihinde Strazburg\’da yaptığı basın toplantısı ile mücadelesine devam edeceğini açıklamıştır.

Başlıca Kitapları:

Barışamadık, 2004
Sürüne Sürüne Erkek Olmak, 2008
Maskeler Süvariler Gacılar,  2011
Yolgeçen Hanı, 2011

Çocuk kitapları:
Yeşil Kız ve Su Damlası

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar