• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 824 Görüntülenme

Plastik Cerrahi Nedir, Plastik Cerrahi neye bakar

Plastik Cerrahi Nedir, Plastik Cerrahi neye bakar

Plastik Cerrahi Nedir, Plastik Cerrahi neye bakar

Ana hedef güzelleşmek olsa da, bazen işlevsel kazanımlar da estetik ameliyatlara eşlik edebilir. Üst göz kapağının gözün önüne doğru sarkan fazla derisinin alınması kişinin görme alanını genişletir ya da ileri ölçüde aşağı dönük burun ucunun kaldırılması burun deliklerinden hava akışını kolaylaştırabilir Birçok durumda plastik cerrahi uzmanları kendilerini aynı anda yaraları onarmak, organ ve dokuların şeklini değiştirmek, vücudun çeşitli yerlerinden alınan parçaları kullanarak yeniden inşa etmek, ve inşa ettikleri şeye güzel ya da normal bir görünüm vermek gibi çözümü zor sorunlarla karşı karşıya bulurlar.Bazı durumlardaysa rekonstrüksiyon ilk bakışta yalnızca şekle yöneliktir.
Meme kanseri nedeniyle memesi alınmış bir kadının memesinin başka yerden taşınan dokular kullanılarak yeniden yapılması böyle bir durum olup beklenen işlev kazancı psikolojik ve dolaylıdır. Uzmanlık alanını tanımlayan sözcüklerden biri olan estetik sözcüğüyse güzellikle ilişkilidir. Estetik amaçlı ameliyatlarda hedef, aslında normal olan bir beden parçasının görünümünü toplumda ya da kişinin zihninde daha güzel olarak algılanan şekle dönüştürmektir.Kişinin bu dönüşüm arzusu, kendisini güzel bulduğu gençlik haline geri dönme isteğinden ya da sahip olduğu görünümünden memnun olmamasından kaynaklanabilir. Yaşlanmayla sarkan göz kapağı derisinin fazlalığının alınması (blefaroplasti) ya da burun güzelleştirmesi (nazoplasti) gibi ameliyatlar bu gibi nedenlerle yapılır.

Plastik Cerrahi Nedir, Plastik Cerrahi neye bakar?

Plastik cerrahinin ana çalışma alanlarından biri kapatılması kolaylıkla mümkün olmayan yaraların onarımıdır. Açık bir yara, genellikle çevre deri ve dokular birbirine yaklaştırılıp dikilmek suretiyle kapatılır. Yaralanma sırasında doku kayıpları olmuşsa yara kenarlarını yan yana getirmek zorlaşır, kayıp fazlaysa yara kapatılamayabilir. Böyle durumlarda yaranın kapatılması için başka bir yerden deri taşınması ya da onarılması gereken bölümün gereksinimine göre kas, kemik, sinir gibi dokuların aktarımı zorunlu olur.
Genellikle bir yaranın onarımı ya da bir organın yeniden yapılması için hastanın durumuna göre seçilebilecek çok sayıda yöntem bulunur. Plastik cerrahi uzmanının görevi doku ya da organın alınacağı en uygun bölgeyi ve en uygun aktarım yöntemini belirlemek ve uygulamaktır.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar