• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1579 Görüntülenme

PMDD nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

Adet öncesi yaşanan mutsuzluk, gerginlik ve ağlama gibi haller birçok kadında görülmektedir. Fakat bu durum daha ağır semptomlar gösterdiğinde, depresif ruh hali uzun sürdüğünde ve panik atak durumu gözlendiğinde PMDD adı verilen Adet Öncesi Diskofik Bozukluk şüphesi ortaya çıkıyor.

Peki nedir bu PMDD?

Açılımı Premenstruel dysphoric disorder şeklinde olan PMDD adet öncesi disforik bozukluk olarak adlandırılmaktadır. Bu durum adet öncesi gerilim olan PMS’nin daha uzun ve ağır olan şeklidir. PMS ile oluş mekanizması çok benzer olan PMDD’nin nedeni halen bilinmemektedir. PMDD adet döngüsünde olan kadınların %3-7’sinde yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının da eklenmesiyle ortaya çıkmkatadır.

PMS ile PMDD arasındaki en belirgin fark şikayet sürelerinin uzun ve şiddetli olmasıdır. Şikayetler yumurtanın çatlamasını (ovulasyon) takiben başlar ve adet olunca devam eder.

PMDD’nin belirtilerinden bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

– Tedirginlik, endişe

– Yoğun depresif düşünce

– Halsizlik ve yorgunluk hissi

– Günlük hayat ve ilişkilere karşı ilgisizlik

– Panik atak, ağlama nöbetleri

– Gerginlik ve kontrol kaybı

– Baş ağrısı, kas-eklem ağrıları

– Göğüs hassasiyeti

Özellikle yoğun depresif atak ya da anksiyete atakları sık gözlenir.

PMDD’nin tedavisi var mı?

Bu durumun tedavisi risk faktörlerinin giderilmesi esasına dayanmaktadır. Ovulasyonun varlığı seri takip ile belirlenmelidir. Eğer varsa hormonal dengesizlikler için ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Karın şişliği ve memelerdeki gerginliğe karşı günde 7-8 bardak su içilmelidir. Tuz ve kafein kısıtlanmalıdır. E vitamini takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca uygun sütyen kullanımına özen gösterilmelidir. Egzersiz, özellikle de açık havada yürüyüş mutluluk hormonu salgılanmasını sağladığı için önemli bir aktivitedir.

Çikolata tüketimi şikayetlerin düzelmesini engelleyebilir. Bu nedenle tahıllı yiyecekler ve yoğurt tüketilmelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar