• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 653 Görüntülenme

Puzzle nasıl yapılır ve çözülür

Puzzle nasıl yapılır ve çözülür

Puzzle nasıl yapılır?

Bir yapbozun yapım süreci yapbozun zorluğuna göre değişir. Yapbozun zorluk derecesi ise parça sayısına ve renk geçişine göre değişir. Yapboz ne kadar zor olursa olsun yapılması gereken ilk hamle köşelerde yer alacak parçaları belirleyerek ardından da köşeler arasında kalan parçaları bularak çerçeveyi oluşturmaktır. Bu yöntem ile belirsizlikten çıkarak daha sistemli bir şekilde yapbozunuzu tamamlama yolunda ilerleyebilirsiniz.

Puzzle Yapmanın İncelikleri

Yapboz zaman isteyen ve oldukça eğlenceli bir uğraştır. Ancak yeni başlayanlar büyük heveslere kapılıp daha hiçbir tecrübe edinmeden parça sayısı çok fazla ve renk geçişleri yoğun, desenli yapbozlar ile bu zevkli hobiye ilk adımı atarsa sonuç hüsran olabilir. Çünkü yapboz yapmak birkaç saat içerisinde ya da bir gün içerisinde bitecek bir uğraş değil. Büyük puzzle seti alanlar genelde sıkılıp yarım bırakabilmektedir. Bu sebeple yeni başlayanlar daha yolun başındayken yapboz yapmaktan soğumamaları 500 veya 1000 parçalı yapbozlar ile işe başlamalıdır. İlerleyen yapboz tecrübelerinde ise daha çok parçalı yapbozlara geçilebilir.

Puzzle nasıl yapılır ve çözülür

Yapbozun her parçasının önemi bir yapboz tutkunu için aynı değere sahiptir denebilir. Eksik olan parça hangisi olursa olsun sonuç itibari ile o puzzle bitmeyecektir. Parçanın eksik olması durumu ihtimaller dahilinde bir durum. Bu, satın alırken eksik parçalı bir şekilde yapbozun satılması olabileceği gibi siz yapbozu yaparken de bazı parçalarını kaybedebilirsiniz. Böyle durumlarda puzzle markasını iyi seçmekte ve parça desteği garantisi veren markalara yönelmekte fayda var.

Yapbozunuzu tamamladıktan sonra puzzle yapıştırıcısı ile yapıştırabilir ve ardından da çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar