• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 576 Görüntülenme

Ramazan Ayı ve Önemi Hakkında Bilgi

Ramazan Ayı ve Önemi Hakkında Bilgi

Ramazan Ayı ve Önemi Hakkında Bilgi

Ramazan ayı, takva ayıdır, Kur’an ayıdır, Allah’ı yüceltme ayıdır, şükür ayıdır, tevbe ayıdır, îtikaf yani tefekkür ve taabbüd ayıdır. Allah’ın koyduğu sınırları gözetme ayıdır. Öz eleştiride bulunma, nefsani duygularımızı kontrol altına almayı öğrenme ayıdır. Kısaca Ramazan ayı, Rahmet ayı olup, Allah’ın ayıdır. Oruç ibadetinin dışındaki amellere karşılık olarak birden yediyüz misline kadar sevap verileceği müjde edilirken, oruç hakkında yüce Rabbimiz: “Ramazan ayında tutulan oruç için, oruç benim içindir, onun ecrini ben vereceğim” buyurarak, oruç ibadetine verilecek ecrin sınırsız olduğunu beyan etmiştir.

Ramazan Ayının önemi hakkında bilgi

Madem, Ramazan ayı bu kadar faziletli bir aydır, peki onu nasıl ihya edeceğiz? İşte bu sorunun en güzel cevabı, sevgili Peygamberimiz’in bu konudaki sünnet-i seniyyelerini öğrenmek, O Sevgili’nin Ramazan hayatını yakından takip etmek olacaktır. Peygamber Efendimiz, farz kılınmasından, ahirete irtihal edinceye kadar, toplam dokuz Ramazan orucu tutmuştur, bunlardan dördü 29, beşi de 30 gün idi.

Ramazan Ayı ve Önemi Hakkında Bilgi

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ramazan gecelerini ihya ederlerdi. Teravih namazını birkaç gece müstesna olmak üzere münferiden kılmağa devam buyurdukları gibi14, ashabını da teravih namazı kılma hususunda teşvik ederler, özellikle Ramazanın son gününü daha fazla ihya ederler, îtikafa girerlerdi. Yani, Ramazan’ın son on gününde mescide kapanıp itikaf niyetiyle, orada taat ve ibâdetle meşgul olur, zaruri ihtiyaçları dışında dünya işlerinden uzak kalırdı.

Oruçlu iken, orucu bozacak, orucun manevî evrini zedeleyecek her türlü davranıştan uzak dururlar, bu konuda ashabına tavsiyelerde bulunurlar, azamî dikkat göstermelerini isterlerdi. Hatta böyle olumsuz bir durumla karşılaşıldığında nasıl hareket edilmesi gerektiğini de öğretirlerdi.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar