• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 989 Görüntülenme

Ramazan’a Kavuşmak

Hamdolsun ki yine bir Ramazan ayına daha kavuşmuş bulunuyoruz. Allah Teala\’nın sayısız nimetle donattığı bu ay, Ümmet-i Muhammed için büyük bir kurtuluş vesilesidir. Allah Teala bu mübarek ay için, \’\’Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun…\’\’ (Bakara, 185) buyurmuştur.

Ramazan ayı sadece oruç tutma ayı değildir, oruç tutarken nefsi tezkiye etmenin, günahlardan sakınmanın ve diğer ibadetleri arttırmanın ayıdır. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim tilaveti, teravih ve teheccüd namazları, sadaka, fitre, zekat gibi ibadetlerle Ramazan’daki manevi kazançlar arttırılmaya çalışılır, Allah Teala’nın rızasını kazanmaya gayret edilir. Çünkü bu mübarek ayda kullar daha fazla hayır işlemeleri için Allah Teala’nın rahmetiyle kuşatılmıştır.
İmam Rabbani (k.s) Mektubat-ı Rabbani adlı eserinde, bu ayda bol bol ibadet etmenin önemini şöyle ifade etmektir:

\’\’Bilinmelidir ki Ramazan ayı çok değerli bir aydır. Namaz, oruç, sadaka ve zikir gibi bu ayda eda edilen her türlü nafile ibadetler diğer aylarda eda edilen farz ibadetlere denk gelmektedir. Bu ayda farzı eda eden kimse diğer aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur.\’\’

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar