• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1057 Görüntülenme

Ramazanda hamilelik ve süt emzirme

Ramazan ayında hamile olan kadın veya ister kendi çocuğu  olsun ister başkasının çocuğu olsun süt emziren kadın, kendine yahut çocuğa bir zarar gelmesinden korkarsa orucunu açabilir. Sonra bu orucu kaza eder. İbn-i Kemal\’e tabi olarak \’\’Buhari\’\’, \’\’Süt analığın süt emzirmeye taayyün etmiş olması yani çocuğa ondan başka  süt verenin bulunmaması  veya bulunduğu halde çocuğun başkasının memesinden emmemesi gerekir\’\’ demiştir.

Ramazan ayında  başkasının çocuğuna  süt emzirmek üzere  akit yapan (para karşılığı anlaşan) kadının yukarıda saymış olduğumuz  zararların kendine veya çocuğa gelmesi ihtimali ile orucu açmasının caiz oluşu, süt emzirmenin akit sebebiyle üzerine vacip olmasındandır.

\’\’Bercendi\’\’ (Rahimetullah), aktin  Ramazan\’da yapılmasıyla  Ramazan\’dan önce  yapılması arasında bir fark gözetmemiştir.

\’\’Şadru\’şşeria\’\’ (Rahimetullah) ise, \’\’Süt emziren kadının orucunu açmasının helal oluşu akdin Ramazan ayında  yapılması ile kayıtlıdır\’\’ der.

Annenin orucunu açmasının caiz oluşu, çocuğuna süt emzirmesi, (kocası ister zengin olsun ister fakir) diyaneten (dini açıdan) vacip olduğu içindir.

Kocası fakir olduğu zaman kadının çocuğunu emzirmesi, kazaen (kadi\’nın hükmüyle) de vacip olur

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar