• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 241 Görüntülenme

Ramazanda mide sağlığı için öneriler

Ramazanda mide sağlığı için öneriler

Ramazanda mide sağlığı için öneriler

Diyetisyenler oruç açıldıktan sonra dolu mideyle uykuya geçmenin sakıncaları konusunda uyarıyor. Oruç açarken acele edilmemesi gerektiğini söylüyor. Ramazan aylarında birçok insanda ülserin delinmesine rastlandığına dikkat çeken uzmanlar istatistiklere göre ülser delinmesinin arttığını işaret etmektedir.. Ülser en sık on iki parmak bağırsağının başlangıç kısmında ve midede görülür. Karın ağrıları, yanma ve hazımsızlık şeklinde kendini belli eder. Açlık özellikle on iki parmak bağırsağını olumsuz yönde etkiler. Ramazan aylarında birçok insanı ülser ağrılarında artma, kanama ülserin delinmesi nedeniyle sağlık kuruluşlarına baş vurur.

Ramazanda mide sağlığı için önerilerRamazanda mide sağlığı için öneriler

Ramazan ayı ile birlikte oruç tutanlara bir dizi önerilerde bulunan uzmanlar oruç açıldıktan sonra uykuya çekilen bazı iş insanlarının olduğunu belirterek, “Bu son derece sakıncalı. Oruç açıldıktan sonra kısa yürüyüşler yapılmalı dolu mide ile uykuya geçilmemeli” önerisinde bulundu.

Sahurda hamur işinden kaçının

Oruç tutan çalışan insanlarının mutlaka sahura kalkması gerekir. “Sabahları erken kalkıyorum, gün içinde çok yoğunum” diye düşünerek sahuru atlamak sağlık açısından zararlıdır. Sahurda hazmı kolay ve hafif tok tutan yiyecekler tüketilmelidir. Yumurta, az tuzlu peynir, süt ve tam tahıllı ekmek sahur sofralarının vazgeçilmezi olmalıdır. Zeytin tuzlu bir besin olduğundan gün içerisinde susamaya neden olabilir, susamanın önüne geçebilmek için ceviz tercih edilmeli.

Ramazanda mide sağlığı için öneriler

Ramazanda mide sağlığı için öneriler

Oruç açarken acele etmemek gerekiyor. Hızlı yemekten kaçınılmalı, yiyecekler iyice çiğnenmeli ve birden bire yemeklere yüklenilmemeli. Bir tane hurma ile oruç açıldıktan sonra  hafif bir çorba ile devam edilmeli. 18 saatlik açlıktan sonra ani yemek yüklenmesi mide ve bağırsak sorunları yaşanmasına sebep olabilir. Oruç açtıktan biraz zaman  sonra hafif zeytinyağlı salatayla devam edilmeli. tatlıda tercih dondurma önerilir. İftar sofralarında ağır yağlı yemeklerin, kızartılmış yiyeceklerin, börek hamur işi ve şeker içeriği çok fazla olan şerbetli tatlıların tüketilmemesi gerekiyor iftardan sonra da tatlı ihtiyacı hissediliyorsa sütlaç ve dondurma tercih edilmeli.

Yoğurt en iyi dostunuz
Vücudun ısı dengesini sağlamak için gün içerisinde alınamayan sıvıyı telafi etmek için, iftar ile sahur arasında bol bol sıvı tüketilmelidir. Ayrıca yoğurtlu soğuk çorbalar ve cacık hem serinleticidir hem de tok tutma özelliğine sahiptir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar