• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 841 Görüntülenme

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Kur’ân-ı Kerîm bu gecenin faziletinden şöyle bahseder: “Şüphesiz biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin?! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rabbinin izniyle her türlü iş için inerler. O kutsal gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Bu gecenin daha çok Ramazanın son on ya da yedi günündeki tekli gecelerde aranması gerektiğine dair de hadisler gecenin tespitinde bize ip ucu veriyor.Kurân-ı Kerîm’in indirilmeye başladığı mübarek bir gecedir.

Kadir Gecesinin tam kesin olarak belirli olmamasının nedeni üzerinde duran bazı islam âlimleri, bu durumun gecenin feyzinden istifade etmek için daha uygun olduğunu söylerler. Çünkü Kadir Gecesinin bildirilmesi halinde Müminler yalnızca o geceyi ihya etmekle yetinebilirdi. Oysaki bu kısmî belirsizlik sayesinde müslümanların Kadir Gecesi umuduyla bütün Ramazan gecelerini ibadet şuuru içinde geçirmeleri söz konusudur.

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Allah Teala (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de buyurduğu üzere “Kadr” suresi 97. sure olup Ramazan ayında -özellikle ramazanın son on günü içinde- gizlenmiş olan kutsal bir geceden, “Leyle-i Kadr”den bahseder.
Allah’ın (c.c.) hakkında bir sûre indirdiği (Kur’an’ın 97. Sûresi olan Kadir Sûresi) ve yine -bazı İslâm bilginlerinin ifâde edildiği üzere – Kur’an’da “Mübarek bir gece” olarak belirtilen kutsal bir gece olan Kadir Gecesi’ni ihya konusunda ashabını teşvik etmişlerdi. Bu gecenin Ramazan ayı içinde olduğu kesin olmakla birlikte, hangi gece olduğu hakkında hiç bir bilgi yoktur. Ancak Peygamberimiz’in bu gece hakkında bazı tavsiye ve uyarıları olmuştur. Ebû Hüreyre (r.a.)’den, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (a.s) şöyle buyurmuştur:” Kim, Kadir Gecesi, inanarak ve sevabını Allah’tan umarak kalkar ibâdetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.”
Hz. Âişe annemiz (r.a.), bir gün kendilerine:
“-Ey Allah’ın Rasûlü, şâyet Kadir Gecesi’ne rastlarsam nasıl dua edeyim?” şeklinde sorunca, Peygamberimiz (s.a.v) ona şu duayı öğretmişti:
“Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve Va’fu annî” (Ey Allah’ım muhakkak sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affet !)

.

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Ramazanın Son On Günü ve Kadir Gecesi

Başka bir hadiste de Kadir Gecesi faziletine inanılarak ve karşılığı Allah’tan beklenerek ihya edildiğinde geçmiş günahların bağışlanacağı müjdesi verilir. Yine bir rivayette Kadir Gecesi’ne ulaşan kişinin “Allahım sen çok affedicisin affı seversin bizleri de affeyle”diye dua etmesi tavsiye ediliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar