• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1560 Görüntülenme

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman?

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman

Recep ayı, bilindiği gibi Üç Ayların başlangıcıdır. Bu sene 29 Mart’ta başlayacak olan mübarek ay “haram aylar” diye nitelendirilen aylardan birisidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Recep ayı hakkında şöyle buyurmuştur:
“Recep ayında Allah Teala’dan çok af dileyin. Çünkü Allah Teala’nın Recep ayının her vaktinde cehennemden azat ettiği kulları vardır. Cennette de öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Recep ayında oruç tutanlar girer.” (Deylemî)

 

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman?

“Regaip” ihsanlar, ikramlar anlamına gelmektedir. İbadet ve taatlerin, hayır ve hasenatların Allah katında bol bol ihsan ve ikramlarla karşılık bulduğu bu gece, insanlar için Cuma ve kandil olması nedeniyle çifte bayram gibidir.

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman

Recep ayı 2017 regaip kandili ne zaman

Recep ayında iki mübarek gece bulunmaktadır. Bunlardan birisi Regaip, diğeri ise Miraç gecesidir. Regaip kandili 30 Mart Perşembe gecesi, Miraç kandili ise 23 Nisan Pazar gecesidir.

“Allah Teala Recep ayında iyiliği kat kat eder. Bu ayda bir gün oruç tutan bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba nail olur. Yedi gün oruç tutana da cehennem kapıları kapanır. Sekiz gün oruç tutana ise cennetin sekiz kapısı açılır. On gün tutana da Allah Teala dilediğini verir. On beş gün oruç tutan için de bir seslenici; ‘Geçmiş günahların affedildi.’ der. Allah Nuh (a.s.)’ı Recep ayında gemiye bindirdi. O da Recep ayını oruçlu geçirip yanındakilere oruç tutmalarını emretti.” (Taberanî)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Regaip gecesi yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini haber vermiştir. bu sebeple Üç Ayların ilk mübarek gecesinde yüce Allah’tan af ve mağfiret dilenir, ihsan ve ikram beklenir. Bu gece ümidin, teveccühün ve beklentinin gecesidir.
Cenab-ı Hakk’tan Üç Ayların bütün İslam alemine hayırlar getirmesini dileriz. Yüce Allah’ın yeryüzüne indireceği bereket ve rahmetinden nasiplenmeyi ümit ederiz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar