• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 621 Görüntülenme

Reklamcılığın etik değerleri

Reklamcılığın etik değerleri

Reklamcılığın etik değerleri

Tüketicileri ikna etmek, reklamı yapılan ürünün satın alınmasını sağlamak ve ürüne ilişkin bilgileri aktarmak amacıyla hangi reklam türü kullanılırsa kullanılsın markalarla reklam sektörünün profesyonelleri reklam etiğine daha fazla önem vermek durumundalar. Çünkü günümüz tüketicisi satın alma kararını verirken ürünlerin kalitesi ve niteliğinin yanı sıra o ürünlerin toplumsal yararlık düzeylerini de dikkate alıyor.
Reklamcıların işi gerçekten zor. Yirmi saniyelik reklamlar ya da bir karelik fotoğraflarla kitleleri harekete geçirmek durumundalar. Bu nedenle de bir işi kabul ederken ya da iş sırasında etik kavramını göz ardı etmeden, özdenetim mekanizmalarını sürekli çalıştırmalılar. İşlerinde toplumun yararına olacak şekilde adım atmayı prensip edinmeleri gerekiyor.

Reklamcılığın etik değerleri

Buna göre önce reklamcılar reklam veren tarafından dayatılan etik olmayan reklam mesajları sorgulamalı ya da tam tersi, yani reklamcı etik olmayan bir iletişim stratejisiyle geldiğinde reklam veren işi reddetmeli. Yasalar ve toplumdan önce sektör ve profesyoneller k öz denetim yapmalı. Buna iyi bir örnek olarak 1964’te yayınlanan ve birçok iletişimcinin imzaladığı “First Things First” isimli tasarımcılarca hazırlanan bildiri gösterilebilir. Bildiri tüm iletişimcileri kendilerini sorgulamaya ve yararlı işler çıkarmaya davet ediyor. Bizde de böyle bir mekanizma, yasa koyucu tarafından dayatılmadan, meslek örgütleri tarafından neden koyulmasın? Reklamcılığın etik değerleri.

Çocuk ve reklam etiğinde göze çarpan ve tartışılan konulardan birisi de çocukların istismar edilmesi. Özdenetim Esasları; “reklamlar, çocukların doğal saflıklarını ya da gençlerin tecrübesizliklerini istismar etmemeli; onların sadakat duygularını zedelememelidir.” derken, “Çocuklara ya da gençlere yönelik olan veya onları etkilemesi olasılığı bulunan reklamlar, onlara zihinsel, ahlâkî ya da fiziksel olarak zarar verebilecek hiçbir ifade ya da görüntü içermemelidir.” diyerek de kesin çizgilerle devam eder.
Bu maddenin bu kadar netlikle düzenleniş nedeni, özellikle çocukların algılama, bilgiyi değerlendirme ve yanlış kullanımdan dolayı zarar görebilecekleri kaygısıdır. Amaç, reklamların çocukların zihinsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek ya da tutum ve davranış gelişimin zarar verebilecek muhtemel sorunları önlemektir.

Bir reklamın toplumun örf, adet, gelenek ve göreneklerine saygılı; ırk,din, dil ve cinsiyet ayrımcılığı gözetmeyecek şekilde hazırlanması gerekliliği dikkat edilecek ilk kural olmalıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar