• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1236 Görüntülenme

Ruh sağlığına iyi gelen bitkiler

Depresyon, uykusuzluk ve anksiyete gibi sorunlara doğal bitki çayları sayesinde çözüm bulabilirsiniz. Ruh sağlığına iyi gelen bitkileri sizler için biraraya getirdik. Konunun devamında inceleyebilirsiniz.

Alıç meyvesi

Alıç, barut ağacı ve ekşi muşmula olarak da bilinmektedir. Kırmızı renkli bir ağaç bitkisi olan alıç iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu meyvenin en önemli özelliği kalp ritmini düzenlemesidir. Anksiyete yaşayanlar için alıç meyvesi birebirdir. Çünkü kalp ritmini yavaşlatarak sakinlik verir.

Kedi otu kökü

Doğal antioksidanlardan biri olan kedi otunun pek hoş koktuğu sölenemez. En önemli özelliği depresyona, uykusuzluğa ve kaygı bozukluklarına iyi gelmesidir. Uyku sorunu çekenler için kedi otu özellikle tavsiye edilmektedir.

Kedi otu eczanelerde hap formunda bulunmaktadır. Ayrıca aktardan kök olarak da satın alınabilir. 1tatlı kaşığı kedi otu kökü bir su bardağı suda 10 saat bekletildikten sonra tüketilebilir. Dozunu fazla kaçırırsanız ertesü gün sersemlik yapabilir.

Papatya

Papatya çayı uykudan önce içilirse vücudu rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştırır. Depresyona iyi gelen papatya çayı merkezi sinir sistemini düzenler ve dopamin, serotonin salgılarını kontrol eder.

Sarı kantaron otu

Sarı kantaron uyku düzenini sağlar ve kaygı bozukluklarını yenmeye yardımcı olur. Hap olarak eczanelerde satılmaktadır. Bitki olarak aktarlarda da bulunmaktadır. Yatmadan önce 1 tatlı kaşığı toz halindeki bitkiyi 1 fincan kaynar suya ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyip için.

Çarkıfelek çiçeği

Çok güçlü bir antidepresan olan çarkıfelek çiçeği ya da pasiflora kaygı bozukluklarına ve stresin giderilmesine yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğini 1 fincan kaynar suya ekleyip yatmadan 1 saat önce içebilirsiniz.

Lavanta

Lavanta çay olarak tüketildiği zaman depresyonun etkilerini azaltmaktadır.  Solunum yollarını açan lavanta rahatlamanızı sağlamaktadır.

Melisa otu

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan melisa otu yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle doğal antidepresan olarak da bilinmektedir. Kalp çarpıntısını yavaşlatır ve baş ağrısına iyi gelir.

Yeşil çay

Kalp ritmini düzenleyen yeşil çay kaygı bozukluğu ve anksiyetesi olan kişilere yarar sağlamaktadır. Bir fincan yeşil çay içmek kişiye sakinlik hissi verir. Yeşil çay düzenli içilirse cildin gençleşmesine de katkı sağlar.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar