• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 562 Görüntülenme

Rüyalara müdahale edilebilir mi?

Rüyalara Müdahale Edilebilir mi?

Rüyalara Müdahale Edilebilir mi?

Rüyaları yönlendirebilme yeteneği daha çok bilim kurgu filmlerinde görülse de rüyaları kontrol etme veya en azından etkileme teknikleri uyku ile ilgili araştırmalara da konu olmaktadır. Müdahale edilebilir rüyalarla ilgili gözlemlerini yazıya geçirmiş olan Aristo’dan bu yana bilinen bu olgu, “rüyada olduğunun farkında olmak” olarak tanımlanabilir. Bazı araştırmacılar böyle rüyaların isteyerek görülemeyeceğini, fakat farklı yöntemlerle görme ihtimalinin artırılabileceğini söylüyor.

Bu türdeki rüyaların genelde REM uykusu sırasında oluştuğu düşünülüyor. REM uykusu esnasında görülen rüyalarda beynin mantıksal düşünme ve kısa süreli bellekten sorumlu olan ön bölgesi etkin değildir. Ama kontrol edilebilen yani müdaha edilebilir rüyalar görüldüğü sırada bu bölgenin uyanık durumda olduğu düzeyde çalıştığı düşünülüyor. Mantık ve rüyanın aynı anda devrede olduğu bu durum, rüya gören kişiye rüyasını kontrol etme olanağı verebilir. Müdahale edilebilir rüya ile normal rüya görülürken beyinde ne tür farklılıklar meydana geldiğini anlamaya yönelik çalışmalar da devam ediyor.

Rüyalara Müdahale Edilebilir mi?

Kontrol edilebilir rüya deneyimini yaşama olasılığını artırmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Mesela gün içinde sürekli olarak bilincinin yerinde olduğunu kendine hatırlatma (gerçeklik testi) bu yöntemlerden biridir. Bu durumun alışkanlık haline gelmesi bilincimizin yerinde olduğu durumlarda eylemlerimizin mantıklı olması gerektiği konusunda farkındalığımızı artırdığı için, mantığa aykırı olan bir hareket -örneğin uçmak- rüyada olduğumuzu farketmemizi sağlayabilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar